خط ویژه: 88507816 (21)98+

روزهای کاری از ساعت 9 الی 16

 

 

سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰
ساعت :

سه شنبه, 06 -2666 10:08

دعاوی خانواده

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اهمیت خانواده


انسان در خانواده چشم به دنیا می گشاید. از این رو خانواده، اولین جامعه ای است که انسان با آن روبرو می شود. خانواده به هر شکلی که باشد می تواند بر روی شکل گیری شخصیت فرد تأثیر گذارد. پس بهتر است با ساماندهی امور خانواده، بهترین محیط برای رشد و تربیت نسل بعدی جامعه فراهم شود. در واقع می توان گفت قوانین خانواده و امور حقوقی خانواده به منظور تسهیل ساماندهی امور خانواده وضع شده است. وکیل خانواده نیز، اقدامات خود را در جهت رسیدگی هرچه بهتر به امور حقوقی خانواده انجام می دهد.


امور حقوقی خانواده شامل چه مواردی می شود؟

شرع اسلام و قوانین جمهوری اسلامی ایران، تمامی شرایط و مشکلات احتمالی از تشکیل خانواده تا از هم پاشیدن خانواده ،به هر شکلی، را پیش بینی نموده و با توجه به ویژگی ها و روحیات افراد زیر مجموعه خانواده قوانینی را وضع نموده است. مجموعه ای از این قوانین تحت عنوان قانون حمایت از خانواده تدوین شده است و پاره ای از آنها نیز در نص صریح قانون مدنی وجود دارد.

امور حقوقی خانواده نیز مربوط به همین قوانین می شود. قوانین طلاق شامل طلاق توافقی، رجوع از طلاق، حضانت طفل پس از طلاق، قوانین مربوط به حق و حقوق زن از جمله نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، مهریه و استرداد جهیزیه، قوانین مرتبط با اصول تمکین و نشوز، شرایط امکان ازدواج دوم و … همگی از جمله مسائل حقوقی خانواده هستند.

وضع چنین قوانینی، از احتمال تعدی و تخلف طرفین از وظایف خود کاسته و حقوق آنها را معین می کند. لازم به ذکر است قانون اجازه توافق در بسیاری از موارد فوق را به زوجین داده است و همین امر سبب تحکیم روابط زن و مرد می شود.

 


وکیل خانواده

در هنگام بروز اختلاف در خانواده ها، وجود وکیل خانواده به دلایل زیر می تواند مثمر ثمر باشد:

- شخص ثالث به دور از احساسات و تعصبات حاکم بر طرفین دعوی؛
- آشنایی با تمامی قوانین مرتبط با دعاوی امور خانواده؛
- تجربه کافی در زمینه تمامی مشکلات و ابهامات احتمالی؛
- تخصص کافی در زمینه مراحل و پروسه رسیدگی به پرونده حقوقی؛
- صرف زمان، انرژی و هزینه کمتر برای جمع آوری اسناد و مدارک و اثبات واقعیت.


لذا با انتخاب وکیل مناسب در واقع به بهبود سرعت روند پیشرفت پرونده خود کمک نموده ایم و احتمال موفقیت خود را در پرونده بیشتر کرده ایم.

 

نقش وکیل خانواده در کشورهای پیشرفته وکیل خانواده

اغلب کشورهای توسعه یافته، علاوه بر پزشک خانواده از یک وکیل خانواده نیز با پرداخت هزینه سالیانه بهره مند می شوند. این وکلا، برای حل و فصل امور حقوقی مربوط به خانواده ها، به آنها معرفی می شوند و لزوماً به تمامی مسائل حقوقی تسلط ندارند. بلکه می توانند مسائلی را که در حوزه تخصصی خودشان نیست، به وکیل مربوطه ارجاع دهند. از این رو نمی توان حوزه دخالت وکیل خانواده را تنها محدود به اختلافات خانوادگی دانست بلکه تمامی امور حقوقی که یک خانواده ممکن است با آن روبرو شود، می تواند با مشور وکیل خانواده به بهترین شکل حل و فصل شده و به مسیر مشخصی هدایت شود.

 


وکیل امور حقوقی خانواده در کشور ایران

در ایران، دولت الزامی برای وجود وکیل خانواده برای هر خانواده قرار نداده است و حمایت و خدماتی نیز در این مورد عرضه نمی کند. هرچند بیمه وکالت که از سوی چند شرکت بیمه ایرانی طرح شد، نیز در زمینه وکیل خانواده به نتیجه نرسیده است. اما بهتر است خانواده در زمینه امور معاملات و قراردادهای خود، سرمایه گذاری های جزء و کل، امور مربوط به تشکیل خانواده و فرزندان و … از یک مشاور حقوقی کمک بگیرد تا بتواند با راهنمایی های وی بهترین راه را برای حل مسائل خود با صرف کمترین وقت ممکن پیدا نماید.

آنچه ممکن است برخی خانواده ها را نگران کند، هزینه های سالیانه اخذ وکیل حقوقی خانواده است. در این مورد باید توجه داشت که با یک محاسبه سرانگشتی متوجه می شویم که هزینه های ناشی از اشتباهات حقوقی، تجاری، تربیتی و روابط بین فردی که می تواند شامل زمان، عمر، انرژی و هزینه های دادرسی در مراجع قضایی، خسارات وارد آمده و رفت و آمد و … باشد بسیار کمتر از هزینه اخذ وکیل است. چنان که افراد برای جلوگیری از پرداخت هزینه هنگفت درمان در موارد احتمالی خود را در مقابل هزینه های درمانی بیمه می کنند.


وظایف و نقش وکیل خانواده

وکیل خانواده وظیفه دارد به تمامی مسائل حقوقی که طبق قرارداد خود به آنها اشاره شده است رسیدگی نماید. تعیین حدود اختیارات و وظایف وکیل امور حقوقی خانواده به عهده نماینده یا سرپرست خانواده است. پس از آن، مشاور حقوقی خانواده می تواند در خرید و فروش اموال خانواده، نقل و انتقال اموال، شرکت در جلسات، اختلافات و دعاوی خانوادگی، امور مربوط به فرزندان و تعیین نسب و نفقه و …، امور مربوط به ارث و گواهی انحصار وراثت و …. دخالت نموده و خانواده را راهنمایی نماید.

موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک با بهره گیری از ده ها وکیل خانواده مجرب و دانا، امکان قبول وکالت امور خانواده شما عزیزان را فراهم نموده است.

اگر مطالب بالا در زمینه وکیل خانواده به شما کمک کرد و نیاز به وکیل خانواده دارید، هم اکنون با موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک تماس بگیرید تا از مشاوره وکلای خبره آن بهره مند شوید.

 

 


دعاوی خانواده

دعاوی خانواده از شایع ترین دعاوی کنونی کشورمان می باشد و با توجه به پیچیدگی و گستردگی قوانین و مقررات حاکم بر این دعاوی و نیز با توجه به تصویب قانون جدید حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ و با در نظر گرفتن تغییر و تحولات گسترده رخ داده به موجب قانون اخیرالذکر مثل تغییر در ضمانت اجرای کیفری مطالبه مهریه , تغییرات صورت گرفته در خصوص بحث حضانت فرزند و درخواست طلاق توسط زوج یا زوجه , اطلاع و آگاهی از قواعد و احکام مذکور برای پیش برد اهداف و تضمین منافع و جلوگیری از تضییع حقوق، لازم و ضروری است.  حتما اشخاص غیر متخصص، از دانش کافی برای طرح این دعاوی یا دفاع در برابر آنها برخوردار نیستند و این جهالت می تواند سبب بروز خسارات جبران ناپذیری شود. لذا در تمامی دعاوی مذکور حضور وکیلی مجرب و کار کشته و آگاه از قوانین و مقررات جدید و با تجربه ی فراوان و متخصص ضروری است و در صورت عدم امکان به کار گرفتن از چنین وکیلی مشاوره با وی بسیار سودمند و مفید خواهد بود.


دعوی مطالبه مهریه:

یکی از شایع ترین دعاوی در حوزه حقوق خانواده دعوای مطالبه مهریه توسط زوجه می باشد. به سبب قانون به محض ایجاد عقد نکاح , زوجه مالک مهریه می شود و می تواند حتی روز بعد از انعقاد عقد , مهریه خود را از زوج طلب نماید.

عموما اخذ مهریه خواسته ای می باشد که بعد از جدایی یا در هنگام آن بوسیله زوجه تقاضا می گردد. از آن جایی که مطالبه مهریه تعیین شده دارای شرایطی است , راههای مطالبه آن گوناگون است و بسته به شرایط و اوضاع احوال موجود باید بهترین و مناسب ترین اقدام اتخاذ شود. بنابراین مشاوره با وکیل الزامی به نظر می رسد. همچنین دفاع در برابر دعوای مطالبه مهریه , از جمله ادعای اعسار از پرداخت مهریه و تقاضای تقسیط آن توسط زوج نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است لذا به طرفین چنین دعوایی استفاده از مشاوره و تخصص وکیل مجرب در دعاوی خانواده اکیدا توصیه می گردد.


دعوی طلاق

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می‌رود. طلاق معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که استحکام رابطه زناشویی از بین می‌رود و میان زوجین ناسازگاری و تنش وجود دارد. با توجه به اینکه طلاق از طرف کدام یک از زوجین تقاضا شود، انواعی دارد.


طلاق از طرف زوج

وفق قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید. در قبل از سال ۱۳۷۲ هرگاه زوج مایل بود که همسرش را طلاق دهد به دفاتر ثبت طلاق مراجعه و با حاضر کردن دو شهود مرد عادل و بالغ  و پرداخت کلیه حق وحقوق مالی زن و جاری شدن صیغه طلاق همسر خود را طلاق میداد. اما به علت اینکه بسیاری از این گونه طلاق ها در شرایط هیجانی و احساسی اتفاق می افتاد و پس از مدتی با پشیمانی، منجر به رجوع مرد به زن و موجب اتلاف وقت قضات و دادگستری می گردید، قانونگذار تصمیم گرفت که با تصویب ماده ۱۱۳۳ در قانون مدنی، مرد را هم ملزم نماید که از طریق طی مراحل قانونی از جمله تشریفات داوری و ارائه شهود و .. تقاضای طلاق نماید. طی این مدت چنانچه مرد در شرایط احساسی تصمیم به طلاق گرفته باشد، از دادخواست خود منصرف شده و آن را مسترد می نماید. در غیر این صورت پس از طی مراحل قانونی و صدور گواهی عدم امکان سازش برای مرد، منجر به وقوع طلاق می گردد. دراین صورت پس از صدور حکم طلاق هنگام اجرای صیغه طلاق مرد ملزم است که تمامی حق و حقوق زن را پرداخت نماید در صورت عدم پرداخت حق و حقوق زوجه و یا رضایت وی مبنی بر طلاق بدون دریافت حق و حقوق قانونی، صیغه طلاق جاری نمی شود.


طلاق از طرف زوجه

بطور کلی زن نمی تواند درخواست طلاق نماید مگر در یکی از موارد زیر:
- از طرف همسرش وکالت در طلاق داشته باشد.
- طلاق به صورت توافقی انجام شود
- طلاق خلع انجام شود؛ به این ترتیب که زن از مسائل مالی خود صرف نظر نموده و مرد در ازای آن طلاق را قبول کند.
- یکی از شروط دوازده گانه ضمن عقد نکاح از طرف مرد مورد نقض قرار گیرد.


طلاق توافقی

آمار منتشر شده در خصوص واقعه طلاق و معنادار بودن سن جوانانی که در سنین ۲۹-۲۵ از همسر خود جدا شده‌اند و البته بالا بودن آمار طلاق توافقی و به مرز هشدار رسیدن این نوع از طلاق نگرانی‌های بیشتری را ایجاد کرده است. این امر نشان می‌دهد متاسفانه امروزه جامعه ما با زوج‌هایی سر و کار دارد که ترجیح می‌دهند با تفاهم و به صورت توافقی به سرعت از یکدیگر جدا شوند.

آن چه که گفته شد تنها موارد مهم و شایع دعاوی خانواده می باشد و دعاوی متعدد دیگری از قبیل مطالبه نفقه فرزند مشترک , مطالبه نفقه اقارب , اثبات نسب , حضانت و ملاقات فرزند و…. در زمره دعاوی مربوط به حقوق خانواده می باشد.

خواندن 276 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 01 آبان 1398 10:11
محتوای بیشتر در این بخش: « داوری جرایم سایبری »

موسسه عدالت آیین فــرتاک

ما در موسسـه حقوقــی و داوری عدالت آیین فــرتاک برآنیم تا با بهره منــدی از وکیل تخصصـی در هر زمینه، همــوطنان عزیز را در کلیه
امور حقوقــی و قــراردادهای تجاری یاری رسانیــم.

سیاست حریم شخصی

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان خرمشهر، بین خیابان عربعلی و عشقیار، پلاک 87، واحد 1

تلفن: 88507816 (21)98+

تلفن: 6611227 (772)44+

واتس اپ: 09352525995

اینستاگرام: Simorghparvas

ایمیل: info [at] fartaklaw [dot] com