چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 21 -2667 07:30

کارت بازرگانی و کارت عضویت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

کارت عضویت اتاق بازرگانی چیست؟


کارت عضویت اتاق بازرگانی کارتی است که توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا شهرستان ها به اسم متقاضیانی که واجد شرایط باشند صادر می گردد و صدور این کارت موکول به آن است که متقاضیان، نام شرکت یا نام خویش را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کرده باشند.
بازرگانانی که تقاضای صدور کارت عضویت در اتاق بازرگانی می نمایند باید بر اساس فرم های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی اطلاعات مربوط به تجارت و بیزینس خود را به اتاق بازرگانی ارائه نمایند و اعتبار آنان از جانب دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی تایید گردد.


نحوه عضویت در اتاق بازرگانی

مطابق با قوانین و رویه موجود، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی کارت عضویت در اتاق بازرگانی می توانند با ارائه تمام مدارک و داشتن شرایط لازم به عضویت اتاق بازرگانی در آیند به شرطی که در مدارک آن ها نقصی وجود نداشته باشد.

 

مدارک لازم برای عضویت در اتاق بازرگانی اشخاص حقیقی

-  افراد متقاضی کارت عضویت در اتاق بازرگانی باید حداقل ۲۳ سال تمام داشته باشند
-  ارائه کپی برابر اصل از مدارک شناسایی هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه
- ارائه گواهی عدم سوء سابقه کیفری
- ارائه کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت دائم از خدمت
- ارائه ۲ قطعه عکس رنگی ۴*۳ پرسنلی
- تکمیل و امضا نمودن تعهد نامه عضویت در اتاق بازرگانی
- پرداخت هزینه عضویت در اتاق بازرگانی
 

مدارک لازم برای صدور کارت عضویت اتاق بازرگانی اشخاص حقوقی:


۱- ارائه روزنامه رسمی ثبت تاسیس شرکت
۲- ارائه روزنامه رسمی آخرین تغییرات صورت گرفته در شرکت
۳- ارائه شماره ثبت و شناسه ملی شرکت
۴- ارائه کپی برابر اصل از مدارک شناسایی رسمی مدیر عامل مانند کارت ملی و شناسنامه که کپی آن باید واضح و خوانا باشد
۵- ارائه ۲ عدد عکس رنگی پرسنلی از مدیرعامل شرکت
۶- پرداخت هزینه عضویت در اتاق بازرگانی

نمونه ای از تعهد نامه ای که باید برای عضویت در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورز تکمیل کنید که در زیر آمده است:

 
بسمه تعالی

اینجانب ……… (در قسمت نقطه چین اسم اشخاص حقیقی و یا حقوقی که متقاضی عضویت در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی هستند نوشته شود) متقاضی عضویت در اتاق بازرگانی صنایع و معادن …………… (در قسمت نقطه چین باید نام استان و یا شهرستانی که هدف عضویت در آن را دارید نوشته شود) بدینوسیله متهعد می شوم.

 


وظایف و اختیارات اتاق بازرگانی
 

افرادی که عضو اتاق بازرگانی می شوند در تمام مواردی که مربوط به  واردات و صادرات کالاها می شود تصمیم گیری می کنند تا از طریق همین تصمیمات اتخاذ شده بتوانند از ورود کالاهای قاچاق بازداری کرده و به تولید درونی و اقتصاد مملکت از این روش کمک کنند.
همچنین یکی دیگر از وظایف اتاق بازرگانی این است که با مذاکره با فعالین بخش خصوصی و بالا بردن کیفیت محصولات و کالاهای تولید داخل، از واردات محصولات مشابه و خروج ارز از کشور جلوگیری نمایند.

۱- به سرمایه گذاران اطمینان می دهد که بتوانند برای سرمایه گذاری مطمئن تر اقدام کنند. در واقع اتاق بازرگانی، بازرگانان را برای سرمایه گذاری مطمئن تر ترغیب و تشویق می نماید
۲- بررسی شرایط کسانی که تقاضای کارت عضویت بازرگانی دارند و صدور این کارت توسط اتاق بازرگانی برای متقاضیان
۳- با کشور های دوست و همسایه ای که در زمینه های تجاری و اقتصادی با یکدیگر فعالیت مشترک دارند اتاق های مشترکی را برگزار می کنند تا بتوانند اقدامات لازم را برای بهبود فعالیت های مشترک انجام دهند
۴- هماهنگی و مشارکت با دیگر دستگاه های اجرایی و رسمی کشور جهت بهبود اوضاع اقتصادی و فعالیت های غیر نفتی
۵- شناسایی کالا های صادراتی کشور به منظور ارتقاء هرچه بیشتر صادرات غیرنفتی و ارز آوری
۶- شناسایی و واردات کالا های مرغوب تر به کشور و جلوگیری از واردات بی رویه محصولاتی که در داخل کشور نیز به تولید می رسند.


 
اخذ کارت عضویت اتاق بازرگانی

شما می توانید با مراجعه به نظام و سایت رسمی سازمان به آدرس tccim.ir به صورت اینترنتی برای عضویت اقدام کنید که برای افراد حقیقی ارائه شماره ملی و برای اشخاص حقوقی مشخصه ملی شرکت خود را دارد و سپس فیلد به فیلد باید کادر ها را تکمیل و مدارک را پیوست کنید و حق عضویت را نیز به همین شکل با داشتن رمز اینترنتی(رمز دوم) پرداخت کنید.
توصیه می نماییم به جهت انجام هرچه سریعتر و دقیقتر اقدامات و فرآیند تهیه مدارک و صدور کارت عضویت در اتاق بازرگانی ، ضمن تماس با موسسـه حقوقــی عدالت آیین فرتاک از تجارب کارشناسان خبره ما بهره مند شوید.
 

تمدید کارت عضویت اتاق بازرگانی و  هزینه ی آن چقدر است؟
 

هزینه عضویت در اتاق بازرگانی از هزینه صدور کارت بازرگانی کمتر است و شما می توانید جهت اطلاع دقیق از هزینه عضویت در اتاق بازرگانی و همچنین مراحل و مدارک مورد نیاز اخذ این کارت با کارشناسان باتجربه موسسـه حقوقــی عدالت آیین فرتاک از طریق شماره تماس ۰۲۱۴۳۰۰۰۴۳۰ مشاوره رایگان داشته باشید.

 

 

 

کارت بازرگانی چیست ؟

مطابق قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن، اعم از شخص حقیقی یا حقوقی می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند و در ایران تنها بازرگانانی می توانند در واردات و صادرات فعالیت نمایند که دارای این کارت باشند.
 
این کارت ، توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا شهرستان ها به نام متقاضیانی که واجد شرایط باشند صادر می گردد و صدور آن موکول به آن است که بازرگان، موسسه و یا شرکت، نام خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کرده باشد.

بازرگانی که تقاضای صدور این کارت را می نماید باید طبق فرم های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی اطلاعات مربوط به تجارت خود را به اتاق بازرگانی بدهد و از طرف دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی معرفی شود.
صدور این کارت برای بازرگانان و شرکت های خارجی منوط به معامله متقابل است، یعنی در صورتی به بازرگان خارجی کارت بازرگانی داده می شود که کشور آن ها نیز به بازرگان ایرانی اجازه فعالیت بازرگانی بدهد.

 

بررسی انواع کارت بازرگانی

الف) اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی (شخص): این نوع از کارتهای بازرگانی برای اشخاص تاجری که به صورت شخصی اقدام به فعالیت تجاری و واردات و صادرات می نمایند صادر می شود.


ب) اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی (شرکت): این نوع از کارتهای بازرگانی برای شرکت ها، موسسات و سازمان ها صادر میگردد. در واقع مالک و دارنده این کارت شخص مدیر عامل یا دیگر اعضای هیات مدیره نیستند، بلکه مالک آن خود شرکت یا موسسه محسوب می شود ولی بر روی کارت عکس شخص مدیر عامل شرکت قرار می گیرد
 


کارت بازرگانی برای فعالیت در چه موضوعاتی صادر می شود؟ 

۱) کارت بازرگانی تجاری: مجوزی است که شخص می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند
این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد
 
۲) کارت بازرگانی خدماتی: برای اشخاص حقوقی که مجوز سرمایه گذاری با زمینه خدماتی دارند صادر می شود. دارندگان این کارت تنها در زمینه ی فعالیت خود می توانند کالا وارد نمایند
 
۳) کارت بازرگانی موردی: این کارت تنها برای اشخاص حقیقی و حقوقی که برای یک بار خواهان ترخیص کالاهای خود می باشند، صادر میگردد
 
۴) کارت بازرگانی تولیدی یا صنعتی: این کارت برای اشخاص حقوقی که دارای مجوز سرمایه گذاری با زمینه فعالیت تولیدی هستند صادر می شود و دارندگان این کارت می توانند فقط تجهیزات کارگاهی و مواد اولیه مورد نیاز تولید خود را وارد نموده و پس از تولید صادر نمایند.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ کارت بازرگانی چیست؟

شرایط و مدارک لازم برای صدور و تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقیقی و حقوقی با یکدیگر متفاوت است که در ادامه هر دوی آن را با هم بررسی می کنیم:


الف) مدارک مورد نیاز برای صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی:

۱) اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکتها رسیده باشد

۲) اصل گواهی پلمپ دفاتر قانونی از اداره ثبت شرکتها
 
۳) اصل گواهی عدم سوء پیشینه

۴) فرم دال

۵) اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۱ قانون مالیات های مستقیم، مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری

۶) اصل کارت ملی

۷) دو قطعه عکس

۸) اصل مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم متوسطه)

۹) اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان
 
۱۰) داشتن حداقل ۲۳ سال تمام
 
۱۱) اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی شخص متقاضی که باید به امضاء و مهر رییس شعبه برسد

۱۲) ارائه یکی از مدارک ذیل:
 
۱-۱۲) اصل سند مالکیت
۲-۱۲) اصل اجاره نامه دارای کد رهگیری

  

ب) مدارک مورد نیاز برای صدور کارت بازرگانی اشخاص حقوقی:

۱) اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی

۲) اصل پلمپ دفاتر اخذ شده از اداره ثبت شرکتها
 
۳) اصل گواهی عدم سوء پیشینه

۴) اصل مفاصا حساب مالیاتی

۵) ارائه کپی و اصل تقاضانامه ی ثبت شرکت های داخلی
 
۶) کپی و اصل اساسنامه شرکت

۷) کپی و اصل روزنامه رسمی تاسیس

۸) کپی و اصل روزنامه رسمی آخرین ثبت تغییرات شرکت
 
۹) اصل و کپی سند مالکیت ششدانگ و یا در صورت اجاری بودن محل، رائه اجاره نامه با کد رهگیری
 
 

مدت اعتبار کارت بازرگانی چقدر است؟

مدت اعتبار کارت بازرگانی عموما ۱ ساله است. اما در برخی شرایط ممکن است که این کارت با اعتباری ۵ ساله صادر شود.

 

مزایا و معایب اخذ کارت بازرگانی چیست؟!

الف) مزایای اخذ کارت بازرگانی :

۱. دارنده این کارت اگر شخص حقیقی باشد به عنوان تاجر شناخته می شود و راحت تر می تواند سفرهای کاری خارجی داشته باشد و برای وی ویزای مخصوص تجار صادر می شود

۲. عضویت در اتاق بازرگانی

۳. امکان واردات کالا از کشورهای خارجی به داخل کشور

۴. امکان ثبت برند و علائم تجاری لاتین

ب) معایب اخذ کارت بازرگانی :

کسانی که اقدام به اخذ کارت بازرگانی می کنند می بایستی در نظر داشته باشند به عنوان تاجری که به قوانین واردات و صادرات کشور آشنایی دارد، مشمول قوانین مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر واردات کالا می باشند و موظف هستند ضمن ثبت نام در سامانه های مورد نظر، مالیات فعالیت تجاری خود را پرداخت کنند.

اخذ کارت بازرگانی برای کسانی که می خواهند به دفعات اقدام به واردات و صادرات کالا نمایند مناسب و مزیت حساب می شود، اما برای کسانی که اقدام به اجاره یا فروش این کارت می کنند مخاطرات و تبعات حقوقی و مالی بسیار زیادی دارد.

 

 

 

 

خواندن 349 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 30 شهریور 1398 12:46
Super User

آخرین‌ها از Super User