خط ویژه: 88507816 (21)98+

روزهای کاری از ساعت 9 الی 16

 

 

جمعه - ۲۶ شهریور - ۱۴۰۰
ساعت :

Super User

Super User

جمعه, 15 تیر 777 12:36

اخبار

 

nvjhujhjvhujhriu

 

کارت عضویت اتاق بازرگانی چیست؟


کارت عضویت اتاق بازرگانی کارتی است که توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا شهرستان ها به اسم متقاضیانی که واجد شرایط باشند صادر می گردد و صدور این کارت موکول به آن است که متقاضیان، نام شرکت یا نام خویش را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کرده باشند.
بازرگانانی که تقاضای صدور کارت عضویت در اتاق بازرگانی می نمایند باید بر اساس فرم های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی اطلاعات مربوط به تجارت و بیزینس خود را به اتاق بازرگانی ارائه نمایند و اعتبار آنان از جانب دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی تایید گردد.


نحوه عضویت در اتاق بازرگانی

مطابق با قوانین و رویه موجود، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی کارت عضویت در اتاق بازرگانی می توانند با ارائه تمام مدارک و داشتن شرایط لازم به عضویت اتاق بازرگانی در آیند به شرطی که در مدارک آن ها نقصی وجود نداشته باشد.

 

مدارک لازم برای عضویت در اتاق بازرگانی اشخاص حقیقی

-  افراد متقاضی کارت عضویت در اتاق بازرگانی باید حداقل ۲۳ سال تمام داشته باشند
-  ارائه کپی برابر اصل از مدارک شناسایی هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه
- ارائه گواهی عدم سوء سابقه کیفری
- ارائه کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت دائم از خدمت
- ارائه ۲ قطعه عکس رنگی ۴*۳ پرسنلی
- تکمیل و امضا نمودن تعهد نامه عضویت در اتاق بازرگانی
- پرداخت هزینه عضویت در اتاق بازرگانی
 

مدارک لازم برای صدور کارت عضویت اتاق بازرگانی اشخاص حقوقی:


۱- ارائه روزنامه رسمی ثبت تاسیس شرکت
۲- ارائه روزنامه رسمی آخرین تغییرات صورت گرفته در شرکت
۳- ارائه شماره ثبت و شناسه ملی شرکت
۴- ارائه کپی برابر اصل از مدارک شناسایی رسمی مدیر عامل مانند کارت ملی و شناسنامه که کپی آن باید واضح و خوانا باشد
۵- ارائه ۲ عدد عکس رنگی پرسنلی از مدیرعامل شرکت
۶- پرداخت هزینه عضویت در اتاق بازرگانی

نمونه ای از تعهد نامه ای که باید برای عضویت در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورز تکمیل کنید که در زیر آمده است:

 
بسمه تعالی

اینجانب ……… (در قسمت نقطه چین اسم اشخاص حقیقی و یا حقوقی که متقاضی عضویت در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی هستند نوشته شود) متقاضی عضویت در اتاق بازرگانی صنایع و معادن …………… (در قسمت نقطه چین باید نام استان و یا شهرستانی که هدف عضویت در آن را دارید نوشته شود) بدینوسیله متهعد می شوم.

 


وظایف و اختیارات اتاق بازرگانی
 

افرادی که عضو اتاق بازرگانی می شوند در تمام مواردی که مربوط به  واردات و صادرات کالاها می شود تصمیم گیری می کنند تا از طریق همین تصمیمات اتخاذ شده بتوانند از ورود کالاهای قاچاق بازداری کرده و به تولید درونی و اقتصاد مملکت از این روش کمک کنند.
همچنین یکی دیگر از وظایف اتاق بازرگانی این است که با مذاکره با فعالین بخش خصوصی و بالا بردن کیفیت محصولات و کالاهای تولید داخل، از واردات محصولات مشابه و خروج ارز از کشور جلوگیری نمایند.

۱- به سرمایه گذاران اطمینان می دهد که بتوانند برای سرمایه گذاری مطمئن تر اقدام کنند. در واقع اتاق بازرگانی، بازرگانان را برای سرمایه گذاری مطمئن تر ترغیب و تشویق می نماید
۲- بررسی شرایط کسانی که تقاضای کارت عضویت بازرگانی دارند و صدور این کارت توسط اتاق بازرگانی برای متقاضیان
۳- با کشور های دوست و همسایه ای که در زمینه های تجاری و اقتصادی با یکدیگر فعالیت مشترک دارند اتاق های مشترکی را برگزار می کنند تا بتوانند اقدامات لازم را برای بهبود فعالیت های مشترک انجام دهند
۴- هماهنگی و مشارکت با دیگر دستگاه های اجرایی و رسمی کشور جهت بهبود اوضاع اقتصادی و فعالیت های غیر نفتی
۵- شناسایی کالا های صادراتی کشور به منظور ارتقاء هرچه بیشتر صادرات غیرنفتی و ارز آوری
۶- شناسایی و واردات کالا های مرغوب تر به کشور و جلوگیری از واردات بی رویه محصولاتی که در داخل کشور نیز به تولید می رسند.


 
اخذ کارت عضویت اتاق بازرگانی

شما می توانید با مراجعه به نظام و سایت رسمی سازمان به آدرس tccim.ir به صورت اینترنتی برای عضویت اقدام کنید که برای افراد حقیقی ارائه شماره ملی و برای اشخاص حقوقی مشخصه ملی شرکت خود را دارد و سپس فیلد به فیلد باید کادر ها را تکمیل و مدارک را پیوست کنید و حق عضویت را نیز به همین شکل با داشتن رمز اینترنتی(رمز دوم) پرداخت کنید.
توصیه می نماییم به جهت انجام هرچه سریعتر و دقیقتر اقدامات و فرآیند تهیه مدارک و صدور کارت عضویت در اتاق بازرگانی ، ضمن تماس با موسسـه حقوقــی عدالت آیین فرتاک از تجارب کارشناسان خبره ما بهره مند شوید.
 

تمدید کارت عضویت اتاق بازرگانی و  هزینه ی آن چقدر است؟
 

هزینه عضویت در اتاق بازرگانی از هزینه صدور کارت بازرگانی کمتر است و شما می توانید جهت اطلاع دقیق از هزینه عضویت در اتاق بازرگانی و همچنین مراحل و مدارک مورد نیاز اخذ این کارت با کارشناسان باتجربه موسسـه حقوقــی عدالت آیین فرتاک از طریق شماره تماس ۰۲۱۴۳۰۰۰۴۳۰ مشاوره رایگان داشته باشید.

 

 

 

کارت بازرگانی چیست ؟

مطابق قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن، اعم از شخص حقیقی یا حقوقی می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند و در ایران تنها بازرگانانی می توانند در واردات و صادرات فعالیت نمایند که دارای این کارت باشند.
 
این کارت ، توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا شهرستان ها به نام متقاضیانی که واجد شرایط باشند صادر می گردد و صدور آن موکول به آن است که بازرگان، موسسه و یا شرکت، نام خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کرده باشد.

بازرگانی که تقاضای صدور این کارت را می نماید باید طبق فرم های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی اطلاعات مربوط به تجارت خود را به اتاق بازرگانی بدهد و از طرف دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی معرفی شود.
صدور این کارت برای بازرگانان و شرکت های خارجی منوط به معامله متقابل است، یعنی در صورتی به بازرگان خارجی کارت بازرگانی داده می شود که کشور آن ها نیز به بازرگان ایرانی اجازه فعالیت بازرگانی بدهد.

 

بررسی انواع کارت بازرگانی

الف) اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی (شخص): این نوع از کارتهای بازرگانی برای اشخاص تاجری که به صورت شخصی اقدام به فعالیت تجاری و واردات و صادرات می نمایند صادر می شود.


ب) اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی (شرکت): این نوع از کارتهای بازرگانی برای شرکت ها، موسسات و سازمان ها صادر میگردد. در واقع مالک و دارنده این کارت شخص مدیر عامل یا دیگر اعضای هیات مدیره نیستند، بلکه مالک آن خود شرکت یا موسسه محسوب می شود ولی بر روی کارت عکس شخص مدیر عامل شرکت قرار می گیرد
 


کارت بازرگانی برای فعالیت در چه موضوعاتی صادر می شود؟ 

۱) کارت بازرگانی تجاری: مجوزی است که شخص می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند
این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد
 
۲) کارت بازرگانی خدماتی: برای اشخاص حقوقی که مجوز سرمایه گذاری با زمینه خدماتی دارند صادر می شود. دارندگان این کارت تنها در زمینه ی فعالیت خود می توانند کالا وارد نمایند
 
۳) کارت بازرگانی موردی: این کارت تنها برای اشخاص حقیقی و حقوقی که برای یک بار خواهان ترخیص کالاهای خود می باشند، صادر میگردد
 
۴) کارت بازرگانی تولیدی یا صنعتی: این کارت برای اشخاص حقوقی که دارای مجوز سرمایه گذاری با زمینه فعالیت تولیدی هستند صادر می شود و دارندگان این کارت می توانند فقط تجهیزات کارگاهی و مواد اولیه مورد نیاز تولید خود را وارد نموده و پس از تولید صادر نمایند.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ کارت بازرگانی چیست؟

شرایط و مدارک لازم برای صدور و تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقیقی و حقوقی با یکدیگر متفاوت است که در ادامه هر دوی آن را با هم بررسی می کنیم:


الف) مدارک مورد نیاز برای صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی:

۱) اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکتها رسیده باشد

۲) اصل گواهی پلمپ دفاتر قانونی از اداره ثبت شرکتها
 
۳) اصل گواهی عدم سوء پیشینه

۴) فرم دال

۵) اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۱ قانون مالیات های مستقیم، مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری

۶) اصل کارت ملی

۷) دو قطعه عکس

۸) اصل مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم متوسطه)

۹) اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان
 
۱۰) داشتن حداقل ۲۳ سال تمام
 
۱۱) اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی شخص متقاضی که باید به امضاء و مهر رییس شعبه برسد

۱۲) ارائه یکی از مدارک ذیل:
 
۱-۱۲) اصل سند مالکیت
۲-۱۲) اصل اجاره نامه دارای کد رهگیری

  

ب) مدارک مورد نیاز برای صدور کارت بازرگانی اشخاص حقوقی:

۱) اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی

۲) اصل پلمپ دفاتر اخذ شده از اداره ثبت شرکتها
 
۳) اصل گواهی عدم سوء پیشینه

۴) اصل مفاصا حساب مالیاتی

۵) ارائه کپی و اصل تقاضانامه ی ثبت شرکت های داخلی
 
۶) کپی و اصل اساسنامه شرکت

۷) کپی و اصل روزنامه رسمی تاسیس

۸) کپی و اصل روزنامه رسمی آخرین ثبت تغییرات شرکت
 
۹) اصل و کپی سند مالکیت ششدانگ و یا در صورت اجاری بودن محل، رائه اجاره نامه با کد رهگیری
 
 

مدت اعتبار کارت بازرگانی چقدر است؟

مدت اعتبار کارت بازرگانی عموما ۱ ساله است. اما در برخی شرایط ممکن است که این کارت با اعتباری ۵ ساله صادر شود.

 

مزایا و معایب اخذ کارت بازرگانی چیست؟!

الف) مزایای اخذ کارت بازرگانی :

۱. دارنده این کارت اگر شخص حقیقی باشد به عنوان تاجر شناخته می شود و راحت تر می تواند سفرهای کاری خارجی داشته باشد و برای وی ویزای مخصوص تجار صادر می شود

۲. عضویت در اتاق بازرگانی

۳. امکان واردات کالا از کشورهای خارجی به داخل کشور

۴. امکان ثبت برند و علائم تجاری لاتین

ب) معایب اخذ کارت بازرگانی :

کسانی که اقدام به اخذ کارت بازرگانی می کنند می بایستی در نظر داشته باشند به عنوان تاجری که به قوانین واردات و صادرات کشور آشنایی دارد، مشمول قوانین مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر واردات کالا می باشند و موظف هستند ضمن ثبت نام در سامانه های مورد نظر، مالیات فعالیت تجاری خود را پرداخت کنند.

اخذ کارت بازرگانی برای کسانی که می خواهند به دفعات اقدام به واردات و صادرات کالا نمایند مناسب و مزیت حساب می شود، اما برای کسانی که اقدام به اجاره یا فروش این کارت می کنند مخاطرات و تبعات حقوقی و مالی بسیار زیادی دارد.

 

 

 

 

چهارشنبه, 10 مهر 1398 12:32

اظهارنامه واخذ کد اقتصادی

اظهارنامه چیست و چه کاربردی دارد؟


در نظام حقوق ما گاهی اوقات لازم است برای مطالبه‌ی حق خود (برای نمونه طلبی که از دیگری داریم)، ابتدا اظهارنامه‌ای تنظیم و برای طرف مقابل ارسال کنیم. به عبارت دیگر، ارسال اظهارنامه مقدمه‌ای است برای مطالبه‌ی بعضی حقوق. این که اظهارنامه چیست و در چه مواردی استفاده از آن الزامی یا اختیاری است و چه نکاتی برای تنظیم آن یا پاسخ به آن لازم است و برای ارسال آن به چه مرجعی باید مراجعه کنیم، از موضوعات کاربردی است که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته می‌شود.

مطابق قانون آیین دادرسی مدنی: «هرکس می‌تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله‌ی اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید، مشروط بر این که موعد مطالبه رسیده باشد. به طور کلی هر کس حق دارد اظهاراتی  را که راجع به معاملات و تعهدات خود با دیگری است و بخواهد به طور رسمی به وی برساند، ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ نماید. اظهارنامه توسط اداره‌ی ثبت اسناد و املاک کشور یا دفاتر دادگاه‌ها ابلاغ می‌شود. اداره‌ی ثبت اسناد و دفتر دادگاه‌ها می‌توانند از ابلاغ اظهارنامه‌هایی که حاوی مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشد، خودداری نمایند.»

و همچنین «در صورتی که اظهارنامه مشعر به تسلیم چیزی یا وجه یا مال یا سندی از طرف اظهارکننده به مخاطب باشد، باید آن چیز یا وجه یا مال یا سند هنگام تسلیم اظهارنامه به مرجع ابلاغ، تحت نظر و حفاظت قرار گیرد، مگر آن که طرفین هنگام تعهد، محل و ترتیب دیگری را تعیین کرده باشند. »

 

اظهارنامه چیست؟

اظهارنامه یک سند عادی است که به طور رسمی به شخص دیگری ابلاغ می‌شود. بنابراین محتوای آن یک سند عادی محسوب می‌شود اما شیوه‌ی اطلاع رسانی به دیگری رسمی خواهد بود تا بعدا بتوانیم ثابت کنیم که مطلبی را به دیگری اطلاع دادیم یا چیزی را تسلیم او کرده‌ایم.

 


اظهارنامه چگونه تنظیم می‌شود؟

در تنظیم اظهارنامه نیز اصولی باید مدنظر قرار گیرد که مهم‌ترین آنها عبارت است از:
تا حد امکان تلاش کنیم الفاظ و عبارات ذکر شده در متن اظهارنامه کوتاه، مختصر، شفاف و بدون ابهام، دقیق و با آگاهی کامل از مفاهیم آنها باشد تا احیانا به ضرر خودمان مورد استفاده قرار نگیرد.
در تنظیم اظهارنامه از درج مطالب خارج از نزاکت و استعمال الفاظ رکیک و یا عباراتی که می‌تواند افترا (یعنی نسبت دادن جرمی به دیگری) یا نشر اکاذیب تلقی شود، پرهیز شود عدم رعایت این نکته ممکن است موجب عدم پذیرش یا عدم ارسال اظهارنامه‌ی ما از سوی مرجع ارسال کننده شود.


چنانچه همراه اظهارنامه چیزی ارسال شده باشد، حتما در متن تنظیمی به آن مورد، محل نگهداری، شماره یا مشخصات ظاهری آن اسناد، قراردادها، چک و … اشاره شود.
همچنین لازم است متن تنظیمی را قبل از مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی – با مشورت با افراد آگاه – آماده کنید تا فرصت کافی برای تنظیم دقیق آن در اختیار داشته باشید. همان‌طور که اشاره شد الفاظ و عبارات به کار رفته در متن، اهمیت بسیار زیادی دارد و چنانچه با سرعت و بی‌دقتی تنظیم شده باشد، ضمن آن که ممکن است زیان بزرگی را برای ما به همراه داشته باشد و به ضرر ما مورد استفاده قرار گیرد، می تواند طرف مقابل را هوشیار کند و فرصت‌های لازم را در پاره‌ای از موارد از ما بگیرد.

اظهارنامه چگونه ارسال می‌شود؟

امروزه برای ارسال اظهارنامه باید با تهیه‌ی متن تنظیمی و پیوست‌های آن (چنانچه پیوستی وجود داشته باشد) و با داشتن کد ملی به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی مراجعه کنید. پس از ارسال اظهارنامه، پیامکی در این خصوص برای شما ارسال می‌شود که حاوی تأیید ارسال اظهارنامه است. پس از مدتی (معمولا بین ۱۰ روز تا یک ماه) پیامک دیگری در خصوص این‌که طرف مقابل اظهارنامه را دریافت کرده است یا خیر برای شما ارسال می‌شود. با مراجعه مجدد به دفاتر خدمات قضایی می‌توانید رسید ابلاغ‌نامه خود را دریافت کنید. به یاد داشته باشید که رسید دریافتی توسط دفتر خدمات قضایی مهر شود.

 

 

 

اخذ کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی یکی از مهمترین وظایف و تکالیف تجار، شرکت ها و موسسات است. چرا که در هنگام انعقاد قراردادهای مهم تجاری و کاری، اخذ کارت بازرگانی، رتبه بندی شرکت و اخذ گرید، شرکت در مناقصات و برخی رقابت های شغلی و حرفه ای و همچنین شاید از همه این موارد مهمتر در هنگام تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی، داشتن کد اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

به دلیل اهمیت بسیار زیاد موضوع کد اقتصادی ، در این مقاله ضمن تعریفی که از این کد ارائه داده ایم، شما را با اهمیت و ضرورت اخذ کد اقتصادی نیز آشنا می کنیم و در پایان بررسی می کنیم که داشتن این کد برای چه اشخاصی ضروری است و نیز می خوانیم که در چه مواردی نیازی به اخذ این کد وجود ندارد.

 

چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟
 

۱) شرکت شما هنگامی که تصمیم به انعقاد قراردادهای پر منفعت با شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ دارد، از سوی این شرکت ها و سازمان ها حتما با درخواست ارائه کد اقتصادی مواجه می شود و چنانچه نخواهید یا نتوانید این کد را ارائه دهید، بدون تردید از انعقاد یک قرارداد جذاب و پر منفعت محروم می شوید و طبیعتا با توجه به بازار پر رقابت امروزه، رقبای شما به راحتی جای شما را می گیرند و این فرصت سوزی ها گاها جبران ناپذیر است

۲) فلسفه وجودی اکثر غریب به اتفاق شرکت ها، حضور فعال و رقابت در کسب و کارهای مختلف است و یکی از مهمترین میدان های رقابت حضور در مناقصات و مزایده ها است که برای حضور موفق در بسیاری از پر سودترین مناقصات و مزایده ها، داشتن گرید و رتبه بندی شرکت است. یعنی شرکت شما از سوی دستگاه مناقصه گذار یا برگزار کننده مزایده تنها در صورتی مجاز به حضور و ارائه رزومه و پاکت پیشنهادی قیمت است که دارای گرید باشد و قبل از آن برای اینکه بتوانید برای رتبه بندی و اخذ گرید شرکت خود اقدام نمایید، لازم است که برای شرکت خود حتما کد اقتصادی دریافت کرده باشید

۳) در بسیاری از موارد تجار و شرکت ها برای انجام امور حرفه ای و همچنین برای کسب درآمد و سود نیاز به واردات و صادرات دارند و به همین دلیل نیازمند کارت بازرگانی هستند و برای اینکه بتوانند کارت بازرگانی دریافت نمایند لازم است که قبلا اقدام به اخذ کد اقتصادی نموده باشند
 
نکته: برای مطالعه تمام آنچه که در مورد کارت بازرگانی باید بدانید، کارت بازرگانی را کلیک نمایید.
 
۴) شاید بتوان گفت مهمترین دلیل اخذ کد اقتصادی دوری از مشکلات، جرایم و گرفتاری های مالیاتی است!

زیرا همانطور که می دانید طبق قوانین، هر شخص تاجری و نیز هر شرکت، موسسه و سازمانی که به نحوی در کشورمان به فعالیت می پردازد، مکلف است وظایف و تکالیف مالیاتی خود را طبق قانون و در موعد مقرر انجام دهد تا علاوه بر اینکه دچار مشکلات مالیاتی نشود، بتواند از برخی معافیت های قانونی مالیاتی نیز بهره مند گردد.

یکی از مهمترین این وظایف و تکالیف مالیاتی، تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی طبق مقررات قانونی در موعد مقرر است. در حال حاضر برای ارسال اظهارنامه مالیاتی هر سال، حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقیقی در نظر گرفته شده است پایان خردادماه سال بعد و حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقوقی در نظر گرفته شده است پایان تیر ماه سال بعد است و برای ارسال اظهارنامه مالیاتی یکی از ضروری ترین و مهمترین اطلاعاتی که در سامانه اداره مالیات و در فرمهای مربوطه باید وارد نمایید تا بتوانید با موفقیت اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید ارائه کد اقتصادی است و اگر این کد را نداشته باشید نمی توانید اظهارنامه را ارسال کنید و در نتیجه ضمن اینکه از معافیت های مالیاتی بهره مند نمی شوید، به احتمال بسیار زیاد مالیات شما بصورت علی الراس محاسبه می شود که ممکن است بسیار بیشتر از مقدار واقعی مالیاتی باشد که در اصل باید می پرداختید.

 


اخذ کد اقتصادی برای چه کسانی ضروری است؟

کلیه اشخاص حقوقی که به توزیع هر نوع کالا و ارائه کارها امور خدماتی، تولیدی، مونتاژ و واردات و صادرات اشتغال دارند و همچنین کلیه اشخاص حقیقی که در امور فوق الذکر فعالیت دارند و دارای مجوز کسب و کار از مراجع مربوطه یا دارای محلی برای فعالیت تجاری هستند، صلاحیت دریافت کد اقتصادی را دارند.
 

مهمترین دلایل اخذ کد اقتصادی


۱) صدور فاکتور رسمی
۲) اخذ کارت بازرگانی
۳) رتبه بندی و اخذ گرید
۴) امکان ارسال اظهارنامه مالیاتی
۵) شرکت در مناقصات و مزایده ها
۶) انعقاد قرارداد با شرکتهای دولتی
۷) امکان برخورداری از معافیت های مالیاتی
۸) انعقاد قرارداد با شرکت های خصوصی حرفه ای

 
در چه مواردی نیازی به اخذ کد اقتصادی وجود ندارد؟
 
۱) مساجد، تکایا و حسینه ها نیازی به اخذ کد اقتصادی ندارند
۲) اشخاص حقیقی که به فعالیت هنری از قبیل فیلم سازی و فعالیت های مرتبط، طراحی، خطاطی، نقاشی، ترجمه ی کتاب، گرافیک، ویراستاری و نویسندگی اشتغال دارند

 

چهارشنبه, 10 مهر 1398 12:37

برند و لوگو

 

لوگو یا نشان تجاری به چه معناست؟

لوگو یا علامت تجاری به معنای شکل و یا طرحی خاص است که بصورتی هنرمندانه طراحی شده تا از طریق الصاق آن بر روی کالاها و محصولات و یا بسته بندی آن ها و یا استفاده از آن در مورد خدمات، بتوان تمایز و تفاوتی خلاقانه و قدرتمندانه در قیاس با رقبا ایجاد نمود و تصویری ماندگار از کیفیت و مرغوبیت در ذهن مخاطب و مشتریان ایجاد کرد.

 

دلایل اهمیت ثبت لوگو چیست؟

تصور نمایید با استفاده از نشان تجاری و لوگویی خاص، تولید کننده کالا و یا محصولی با کیفیت هستید و یا خدماتی خاص و حرفه ای ارائه می نمایید، به گونه ای که کیفیت و تعهد خدمات و کالاهای ارائه شده و تولید شده از سوی شما زبانزد، محبوب و مشهور است و به محض اینکه مخاطبین شما نشان تجاری و لوگوی محصولات و خدمات شما را مشاهده می نمایند، ناخودآگاه به یاد کیفیت و ویژگی های خاص و دوست داشتنی محصولات و خدمات شما می افتند و از بین رقبایی که دارید، شما را انتخاب می کنند.

همین موضوع یکی از مهمترین دلایل امکان سوء استفاده از نشان تجاری و لوگوی شما از سوی رقبایتان است و آن ها احتمالا سعی خواهند کرد تا از عین یا شبیه لوگو یا نشان تجاری محبوب شما بر روی محصولات و یا خدمات خود استفاده نمایند تا از این طریق بتوانند بازار را در دست بگیرند و اگر لوگو و نشان تجاری خود را قبلا در اداره مالکیت معنوی ثبت نکرده باشید، اثبات این موضوع که مالک حقیقی آن لوگو یا نشان تجاری شما هستید و رقیبتان از آن سوء استفاده کرده و حقی در استفاده از آن ندارد، کاری سخت، زمانبر و دشوار خواهد بود.

لذا اکیدا توصیه می نماییم قبل از آن که نشان تجاری و یا لوگو خود را ثبت نکرده اید، آن را پنهان کنید! تا از سوء استفاده های احتمالی رقبا در امان باشید و برای اطمینان از بهره مندی از حمایت های قانونی، ثبت لوگو و برند را در اولویت های کاری و حرفه ای خود قرار دهید.

 

مراحل ثبت نشان تجاری و لوگو چیست؟

۱- اولین اقدام جهت ثبت لوگو استعلام لوگوی مورد نظر است، چرا که اگر عین و یا حتی شبیه لوگویی را که تصمیم به ثبت آن را دارید، قبلا در همان طبقه مورد نظر شما ثبت شده باشد، امکان ثبت این لوگو و نشان تجاری را نخواهید داشت
برای اطلاع دقیق از این موضوع توصیه می نماییم حتما با کارشناسان خبره و با تجربه ما مشاوره داشته باشید.

۲- پس از استعلام لوگو و نشان تجاری مورد نظر و احراز قابل ثبت بودن آن، اقدام بعدی تهیه مدارک مورد نیاز است که در ادامه همین نوشته، بصورت کامل مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو و نشان تجاری اشخاص حقیقی و حقوقی را شرح داده ایم.

۳- اقدام بعدی ثبت اظهارنامه لوگو مورد نظر است که برای این منظور می توانید از تجربه و تخصص کارشناسان و وکلای موسسـه حقوقــی عدالت آیین فرتاک بهره مند شوید و همچنین می توانید از طریق همین سامانه که در حال حاضر در آن حضور دارید از طریق لینک ثبت آنلاین برند، خودتان به راحتی و با توجه به راهنمایی که در مراحل ثبت اظهارنامه علامت و نشان تجاری وجود دارد، بصوت کاملا آنلاین و غیر حضوری لوگو و برند مورد نیاز خود را ثبت نمایید .

۴- پس از تکمیل و ارسال اینترنتی اظهارنامه ثبت نشان تجاری و لوگو مورد نظر شما، پرونده شما در نوبت بررسی کارشناسان (۳ کارشناس) و در نهایت رئیس اداره علائم تجاری قرار می گیرد و چنانچه ثبت لوگو مورد نظر شما از نظر همگی این افراد بلامانع تشخیص داده شود، این موضوع در سامانه و همچنین از طریق ارسال پیامک به شماره همراه شما، به اطلاعتان خواهد رسید که پس از این باید با مراجعه حضوری به اداره مالکیت معنوی و تشکیل پرونده فیزیکی لوگو و نشان تجاری مورد نظرتان، اقدام بعدی پرداخت هزینه ۲ نوبت روزنامه رسمی ثبت علامت (مرحله دوم پرداخت هزینه روزنامه رسمی ۳۰ روز پس از انتشار روزنامه رسمی مرحله اول است) و همچنین پرداخت هزینه حق الثبت علامت تجاری است.

۵- مرحله آخر ثبت لوگو و نشان تجاری مراجعه حضوری مجدد به اداره مالکیت معنوی و دریافت سند علامت مورد نظر است.

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت لوگو

الف) مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو شخص حقیقی:

۱- کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی
۲- کپی برابر اصل کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن لوگو مورد نظر
۳- کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
۴- ۱۰ نمونه از لوگو مورد نظر در ابعاد ۶ در ۶ سانتی متر
 
ب) مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو شخص حقوقی:


۱- کپی روزنامه رسمی تاسیس شرکت
۲- کپی آخرین روزنامه رسمی تغییرات شرکت (در صورت وجود)
۳- کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی کسانی که در شرکت حق امضاء دارند
۴- کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
۵- کپی برابر اصل کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن لوگوی مورد نظر
۶- ۱۰ نمونه از لوگوی مورد نظر در ابعاد ۶ در ۶ سانتی متر


نکته: همانطور که از این نوشته مشخص است، ثبت برند ، ثبت نشان تجاری و ثبت لوگو هم برای اشخاص حقیقی و هم برای اشخاص حقوقی امکانپذیر است و همچنین این امکان وجود دارد که مالکیت یک لوگو و نشان تجاری متعلق به دو یا چند شخص حقیقی و حقوقی باشد.

 

 

مراحل ثبت برند و علامت تجاری

نکته مهم: در ارتباط با مدت اعتبار سند ثبت برند ذکر این نکته مهم ضروری است که مطابق با بند “د” ماده ۴۰ قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی وعلائم تجاری، تحت هر شرایطی اعتبار اولیه برندی که به ثبت می رسد (چه برند شخص حقیقی و چه برند شخص حقوقی) «۱۰ سال از تاریخ ارسال اظهارنامه ثبت برند است» و پس از مدّت ۱۰ سال نیز مهلت ۶ ماهه ای وجود دارد تا مالک برند نسبت به تمدید برند خود برای مدّت ۱۰ سال دیگر اقدام نماید و این چرخه بصورت متوالی و نامحدود ادامه خواهد داشت. بنابراین به هیچ عنوان امکان ثبت برند و ثبت علامت تجاری برای مدت کمتر از ۱۰ سال وجود ندارد. بنابراین متقاضیان ثبت برند مراقب باشند که در دام کلاهبرداران و سود جویان گرفتار نشوند.

 
ثبت برند امروزه از اهمیت بسزایی برخوردار است و از همین رو شاهد روز افزون متقاضیان آن هستیم و به دلیل پیچیدگی های خاصی که مراحل ثبت برند و ثبت علامت تجاری دارد و به منظور آگاهی هرچه بیشتر شما متقاضیان گرامی، در این نوشته بصورت کاملا ساده و البته جامع و کامل، مراحل ثبت برند و علامت تجاری را در ۷ گام ساده شرح داده ایم و پس از آن به مسائلی مانند مدارک مورد نیاز ثبت برند و زمانی که بطول می انجامد تا برند شما به ثبت برسد و همچنین هزینه ثبت برند پرداخته ایم. بنابراین چنانچه متقاضی ثبت برند و ثبت علامت تجاری هستید توصیه می نماییم مقاله حاضر را بصورت کامل مطالعه نمایید.

 

 

مراحل ثبت برند در ۷ گام ساده
 

۱- مشاوره رایگان با کارشناسان باتجربه موسسـه حقوقــی عدالت آیین فرتاک در ارتباط با پروسه ثبت برند و مدارک مورد نیاز آن و مدت زمانی که حدوداً به طول می انجامد تا برند شما به ثبت برسد و همچنین هزینه ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، اولین گام از مراحل ثبت برند است و اقدام بعدی انتخاب یک واژه مناسب، شکل و تصویر زیبا و یا ترکیبی از هر دو است و باید این موارد را به گونه ای انتخاب نمایید که برند شما به راحتی در اذهان مخاطب ماندگار شود و معرف کالا یا خدمتی باشد که ارائه می نمایید و در همین رابطه نیز می توانید از تخصص کارشناسان خبره موسسـه حقوقــی عدالت آیین فرتاک بهره مند شوید.

۲- مرحله بعدی آن است که ابتدا استعلام نمایید عین یا شبیه برندی که قصد ثبت آن را دارید قبلا در همان طبقه ثبت شده است یا خیر، چرا که در صورت وجود کوچکترین مشابهتی بین برند مورد نظر شما و برندی که قبلا در همان طبقه ثبت شده است، اظهارنامه علامت تجاری شما رد خواهد شد و برندی که تقاضای آن یکبار از سوی کارشناسان اداره مالکیت معنوی رد شود، برای دفعات بعدی شانس بسیار کمی برای ثبت شدن دارد و اصطلاحاً سابقه چنین برندی خراب می شود.
 
ما به شما اکیداً توصیه می نماییم که این مرحله از مراحل ثبت برند را کاملاً جدی بگیرید! و قبل از شروع هر اقدامی ابتدا برند مورد نظر خود را استعلام نمایید تا از درصد موفقیت در ثبت شدن آن اطلاع پیدا کنید و از همین طریق از هدر رفتن هزینه و زمان خود جلوگیری نمایید.
 
برای استعلام برند بصورت کاملاً رایگان، فوری و آنلاین و در هر زمانی از شبانه روز می توانید از طریق کلیک بر روی آیکون زیر، وارد مرحله مربوطه شوید و بدون نیاز به داشتن تجربه و دانشی خاص، برند مورد تقاضای خود را در طبقه مورد نظرتان استعلام نمایید و چنانچه «عین و یا شبیه» برند مورد نظرتان قبلاً برندی ثبت نشده بود، آنگاه با خیالی آسوده مراحل ثبت برند را آغاز نمایید.

۳- سومین مرحله از مراحل ثبت برند فراهم نمودن مدارک مورد نیاز آن است که در ادامه مدارک مورد نیاز برای ثبت برند را شرح داده ایم

۴- در مرحله بعدی باید با ورود به سایت مرکز مالکیت معنوی وارد قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری شوید و اقدام به تکمیل اظهارنامه ثبت علامت تجاری خود نمایید و مدارکی همچون کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا متقاضیان، مجوز فعالیت، کارت بازرگانی (اگر قصد ثبت برند لاتین را دارید) و همچنین نمونه برند خود با اندازه ۶ × ۶ سانتیمتر را در سامانه فوق بارگذاری نمایید و پس از طی نمودن و تکمیل مراحل مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه علامت تجاری و پرداخت هزینه مربوطه، در سامانه برای شما برگه ای نمایش داده می شود که باید آن را پرینت نموده و با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی اقدام به تایید اطلاعات وارد شده در سامانه نموده و از دفترخانه مذکور گواهی امضاء و فرم تایید اطلاعات کاربری دریافت کنید و با وارد کردن اطلاعات این فرم در سامانه، نام کاربری ورمز عبور دریافت نمایید که جهت پیگیری های بعدی و اطلاع از نوبت شما در صف هر کدام از کارشناسان و اقدامات بعدی باید از طریق همین نام کاربری و رمز عبور اقدام کنید

۵- پس از آنکه اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما توسط هر سه کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری بررسی و فاقد نقص اعلام و مورد تایید قرار گرفت، برای شما پیامکی ارسال می گردد که هزینه انتشار روزنامه رسمی مرحله اول را پرداخت نمایید
 
۶- با واریز هزینه انتشار روزنامه رسمی مرحله اول و منتشر شدن آن و سپری شدن ۳۰ روز از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مرحله اول، باید نسبت به پرداخت هزینه مرحله دوم انتشار روزنامه رسمی ثبت علامت تجاری و هزینه حق الثبت اقدام نمایید

۷- آخرین گام از مراحل ثبت برند آن است که با در دست داشتن کپی برابر اصل مدارکی که در مرحله تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری در سامانه مرکز مالکیت معنوی تکمیل و ارسال نموده اید و همچنین نسخه کاغذی روزنامه رسمی هر دو مرحله اول و دوم، به مرکز مالکیت معنوی مراجعه نمایید و سند برند خود را تحویل بگیرید.

 

 

دلایل مهم ثبت برند
 

تصور نمایید که مدّت زیادی است با نام و یا نشان تجاری خاصی به فعالیت می پردازید و به دلیل عملکرد خوبی که در بخش بازاریابی، تبلیغات، کیفیت کالاها، محصولات و یا خدمات خود داشته اید و همچنین به علت احترام به حقوق مشتریانتان، بازار خیلی خوب و پر سودی برای خود فراهم آورده اید و در بین مشتریانتان دارای محبوبیت زیادی شده اید، اما اگر برند و یا علامت تجاری خود را به ثبت نرسانده باشید، با دستان خودتان امکان سوء استفاده از برند خود را فراهم آورده اید و این امکان وجود دارد که سودجویان از برند شما سوء استفاده نمایند و دسترنج سال ها فعالیت و تلاش و کوشش و اعتبار محصولات و کالاهای و خدمات شما را به تاراج ببرند و یا حتی اقدام به ثبت برند و ثبت علامت تجاری شما نمایند که در چنین شرایطی متاسفانه شما نمی توانید به بهره مندی از حمایت های قانونی خیلی امیدوار باشید و اثبات این موضوع که شما مالک اصلی برند هستید و طرف مقابل از نام و نشان تجاری شما سوء استفاده کرده است، کاری سخت و دشوار خواهد بود.

 
با کمال تاسف باید بگوییم در سال های اخیر از این دست مسائل بسیار اتفاق افتاده است و کسب و کارهای بزرگی را به ورطه نابودی کشانده است. بنابراین اگر تصور نمایید که این اتفاقات برای شما پیش نمی آید و در اصطلاح فقط برای دیگران است، سخت در اشتباهید.
 
لذا اگر نام و نشان تجاری معتبری دارید که بنا به هر علتی تا کنون به ثبت نرسانده اید و یا اگر تصمیم به شروع فعالیت و ورود به کسب و کار و بازار پر رقابت امروزی را دارید، توصیه اکید ما این است که حتماً در اسرع وقت اقدام به ثبت برند و ثبت علامت تجاری خود نمایید.چرا انجام صحیح مراحل ثبت برند از اهمیت زیادی برخوردار است؟


ثبت برند و ثبت علامت تجاری از خدمات پر متقاضی و مهمی است که توسط اداره مالکیت معنوی ارائه می شود و از آنجائیکه این اداره فقط در شهر تهران مستقر است، تمامی اظهارنامه های ثبت علامت تجاری که در سامانه اینترنتی این اداره ثبت می شود، توسط کارشناسان مربوطه بررسی و اعلام نتیجه می شود.

به دلیل آنکه هر روزه تعداد زیادی اظهارنامه ثبت علامت تجاری به این اداره ارسال می شود و از طرفی تعداد کارشناسان اداره مالکیت معنوی محدود است، طبیعتا با صف های طولانی بررسی اظهارنامه های ثبت علامت تجاری مواجه هستیم و گاهاً مشاهده می شود که بررسی این اظهارنامه ها توسط کارشناسان چند ماه به طول می انجامد که اگر در هنگام تنظیم و ارسال آنها دقت لازم را معمول نداشته باشید یا موارد قانونی را رعایت نکرده باشید، با اخطار رفع نقص یا بدتر از آن با اخطار رد اظهارنامه مواجه می شوید که این امر موجب تلف شدن وقت و هزینه شما می شود.

 
به همین جهت رعایت موارد قانونی و انجام صحیح مراحل ثبت برند از اهمیت بسزایی برخوردار است. لذا به همین خاطر تصمیم گرفتیم شما را با مراحل ثبت برند و مدارک مورد نیاز آن بصورت گام به گام و ساده آشنا نماییم.

 

 

چهارشنبه, 06 تیر 777 11:35

سیاست حریم شخصی

سیاست حفظ حریم خصوصی


موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک نسبت به حفظ حریم خصوصی شما و همچنین گسترش تکنولوژی خود به‌گونه‌ای که تجربه آنلاین امن و قدرتمندتری را برای شما فراهم کند، متعهد است. این بیانه سیاست حفظ حریم خصوصی شما کاربران گرامی را در پایگاه اینترنتی مشخص می کند و فرایند جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها را کنترل می‌کند. با استفاده از پایگاه اینترنتی ، شما نسبت به موارد ذیل پیرامون داده‌ها، اعلام رضایت می‌کنید  :


جمع‌ آوری اطلاعات شخصی شما

موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  فقط از اطلاعات هویتی و شخصی شما آدرس ایمیل را از طریق بخش عضویت در سایت گردآوری می‌کند و به غیر از آدرس ایمیل شما به هیچکدام از اطلاعات شخصی و هویتی کاربران سایت دسترسی نداشته و هیچ کوششی هم در جمع آوری آنها نخواهد داشت.

حتی شما کاربران گرامی موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  می توانید در صورت عدم رضایت از دادن آدرس ایمیل خودتان به ما در بخش عضویت درسایت که در فوتر قرار گرفته است ثبت نام نکنید و یا در سایت عضو نشوید. عضویت در سایت موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  فقط جهت استفاده از مشاوره و راهنمایی ما می باشد و کاربرد دیگری ندارد.

موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  متعهد می شود که هیچ گونه اطلاعاتی درباره سخت‌افزار یا نرم‌افزار رایانه شما توسط ما جمع‌آوری نمی‌شود. این اطلاعات ممکن است شامل موارد زیر باشد: آدرس آی‌پی، نوع مرورگر، نام دامنه، زمان دسترسی و آدرس وبسایت‌های ارجاع‌دهنده.

 
لطفا مدنظر داشته باشید که اگر خود شما مستقیما اطلاعات هویتی و شخصی یا داده‌های حساس شخصی را از طریق موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  افشا کنید، این اطلاعات ممکن است توسط سایرین به کار گرفته شود. موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  هیچ یک از ارتباطات آنلاین خصوصی شما را رصد نمی‌کند.

موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  پیشنهاد می‌کند تا بیانیه سیاست حفظ حریم خصوصی سایت‌هایی که می‌خواهید از طریق موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  به آن‌ها لینک دهید، مرور کنید؛ به‌گونه‌ای که بدانید آن سایت‌ها چه‌گونه اطلاعات شما را جمع‌آوری، استفاده و منتشر می‌کنند. موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  نسبت به بیانیه سیاست حریم خصوصی و هم‌چنین سایر محتواهای سایت‌های خارج از خانواده موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  هیچ‌گونه مسئولیتی ندارد.استفاده از اطلاعات شخصی شما

موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  فهرست مشتریانش را به اشخاص ثالث نمی‌فروشد و اجاره نمی‌دهد. ممکن است موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  به سود یک شریک کاری خارجی (خارج از اینترنت) درباره یک پیشنهاد ویژه‌ای که ممکن است مورد علاقه شما باشد، با شما تماس بگیرد.

در این موارد، اطلاعات خاص هویتی و شخصی شما (شامل آدرس ایمیل، نام، آدرس و شماره تلفن) به شخص ثالث منتقل نمی‌شود. بعلاوه، ممکن است موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  داده‌هایی را با شرکای قابل اعتماد در میان بگذارد تا به ما در راستای اجرای تحلیل‌های آماری، و فرستادن ایمیل یا کارت پستال به شما، فراهم کردن ساپورت مشتریان یا هماهنگی ارائه خدمات، کمک کنند.

تمامی این اشخاص ثالث نسبت به استفاده از اطلاعات شخصی شما منع شده‌اند مگر آن‌که از این اطلاعات به منظور فراهم کردن خدماتی برای موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  استفاده کنند؛ هم‌چنین از آن‌ها خواسته می‌شود تا محرمانه بودن اطلاعات شما را رعایت کنند.

موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  اطلاعات شخصی حساس (مانند نژاد، دین، جهت‌گیری سیاسی) را به هیچ عنوان افشا نمی‌کند.
موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  سایت‌ها و صفحاتی که مشتریان‌مان از طریق موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  مشاهده می‌کنند را ردگیری می‌کند تا مشخص کند که کدام یک از خدمات موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  پرطرف‌دارتر است.

این داده‌ها به منظور ارائه محتوای سفارشی و تبلیغات از طریق ما به مشتریانی که رفتارشان نشان‌گر علاقه آن‌ها به برخی زمینه‌های خاص است، استفاده می‌شود.

پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  اطلاعات، بدون اعلان قبلی، شخصی شما را افشا خواهد کرد تنها اگر توسط مراجع قانونی چنین چیزی خواسته شده باشد یا با اطمینان معتقد باشد این فعل لازم است تا: ۱) با فرایندهای قانونی‌ای که توسط موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  و سایت مورد پذیرش است، همراهی داشته باشد؛ ۲) از حق و دارایی‌ موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  حفاظت و دفاع کند؛ ۳) در شرایط بحرانی، به منظور حفظ امنیت کاربران خود و یا عموم مردم، رفتار کند.
 


استفاده از کوکی‌ها

پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  از کوکی‌ها به منظور کمک کردن به شما در راستای شخصی‌سازی تجربه آنلاین‌تان استفاده می‌کند. یک کوکی یک فایل متنی است که توسط سرور وب‌سایت بر روی هارد دیسک شما قرار داده می‌شود. کوکی‌ها نمی‌توانند به منظور اجرای برنامه‌ها یا ارائه ویروس‌ها به رایانه شما مورد استفاده قرار گیرند. کوکی‌ها مشخصا متعلق به شما هستند و تنها توسط یک وب سرور در دامنه‌ای که کوکی را به شما نسبت داده، قابل خواندن است.

یکی از مقاصد اصلی کوکی‌ها فراهم‌کردن تسهیلاتی به منظور صرفه‌جویی در زمان شماست. هدف یک کوکی این است که به وب سرور می‌گوید که شما به صفحه خاصی بازگشته‌اید. برای مثال، اگر شما صفحات وب سایت موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  را شخصی‌سازی کرده باشید یا با سایت موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  رجیستر کرده باشید، یک کوکی به ما کمک می‌کند تا در بازدیدهای بعدی اطلاعات خاص شما را فرابخواند. این مسئله فرایند ضبط اطلاعات شخصی شما را تسهیل کرده است، مانند آدرس‌های قبض‌ها یا آدرس‌های پست دریایی. هنگامی که شما به پایگاه اینترنتی موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  بازمی‌گردید، اطلاعاتی که پیش‌تر شما فراهم کرده بودید قابل بازیابی است؛ بدین ترتیب، شما می‌توانید از ویژگی‌هایی که در موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  به شکل سفارشی ایجاد کرده‌اید، استفاده کنید.

شما توانایی پذیرش یا رد کوکی‌ها را دارید. بسیاری از مرورگرها به طور خودکار کوکی‌ها را قبول می‌کنند اما اگر خواستید، می‌توانید معمولا تنظیمات مرورگر خود را برای نپذیرفتن کوکی‌ها تنظیم کنید. اگر خواستید کوکی‌ها را رد کنید، ممکن است ‌نتوانید به‌طور کامل از ویژگی‌های تعاملی خدمات موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  و سایت‌هایی که بازدید کرده‌اید، استفاده کنید.
 


امنیت اطلاعات شخصی شما


موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  اطلاعات شخصی شما را از دسترسی‌ها، استفاده و افشاهای تاییدناشده، حفاظت می‌کند. موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  اطلاعات شخصی و هویتی‌ای که شما بر روی سرورهای رایانه فراهم کرده‌اید، به شکل کنترل‌شده، امن و حفاظت‌شده، از دسترسی‌ها، استفاده و افشاهای تاییدناشده محافظت می‌کند . هنگامی که اطلاعات شما (مانند شماره حساب کارت اعتباری) به سایتی دیگر منتقل میشود، با استفاده از کدسازی ـ مانند پروتکل SSL ـ محافظت می‌شود.


تغییرات در بیانیه سیاست حفظ حریم خصوصی

موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  ممکن است گهگاه این بیانه حریم خصوصی را به منظور بازتاب فیدبک‌های مشتریان و شرکت به‌روزرسانی کند. موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  شما را تشویق می‌کند تا به طور دوره‌ای این بیانیه را مرور کنید تا از نحوه حفاظت اطلاعات شما توسط ما مطلع شوید.
 


اطلاعات تماس

موسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک  کامنت‌های شما ناظر به این بیانه حریم خصوصی را گرامی می‌دارد. اگر معتقدید ما به این بیانه وفادار نمانده، لطفا از طریق آدرس ایمیل info [at] fartaklaw [dot] com با ما تماس بگیرید. ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا مشکل را پیدا کرده و تا حد امکان رفع کنیم.

 

 

 

یکشنبه, 13 خرداد 777 11:34

دعاوی ناشی از قراردادها

یکشنبه, 13 خرداد 777 11:33

شیوه تنظیم و انعقاد قراردادها

یکشنبه, 13 خرداد 777 11:32

تنظیم و بررسی قراردادها

یکشنبه, 13 خرداد 777 11:32

بانک قراردادها

دوشنبه, 14 خرداد 777 10:53

دعاوی مالکیت فکری

 

مالکیت معنوی چیست؟

موضوع مالکیت معنوی تراوشات ذهنی و ابتکارات انسان است که علاوه بر جنبه معنوی آن ، دارای ارزش اقتصادی آن نیز می باشد.مانند اینکه شخصی کتابی را تالیف نماید .این کتاب علاوه بر حق مالی که برای مولف به وجود می آورد جنبه معنوی نیز دارد که ممکن است برای او بسیار با ارزش تر از جنبه مادی اثر باشد. به خاطر همین ارزش مادی و معنوی مالکیت های معنوی، هم در در حقوق ملی کشورها و هم در حقوق بین الملل، پیش بینی ها و اقداماتی جهت حمایت از آن صورت گرفت و سازمانی به نام سازمان جهانی مالکیت فکری world) intellectual property organization ) موسوم به( wipo ) تاسیس گردید و در آن معاهده های گوناگونی همچون کنوانسیون ” برن ” برای حمایت از آثار ادبی و هنری (copyright) و معاهده پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی منعقد گشت. به طور کلی ، می توان مالکیت معنوی را به مالکیت صنعتی و مالکیت ادبی و هنری تقسیم نمود.


تاریخچه مالکیت صنعتی

امروزه نقش اساسی و تعیین کننده حمایت از حقوق مالکیت معنوی در ایجاد زمینه ابتکار و نوآوری و توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و رشد سرمایه گذاری و تجارت بین المللی برکسی پوشیده نیست . حقوق مالکیت صنعتی نیز بعنوان بخش عمده ای از حقوق مالکیت معنوی با دربرگرفتن حق استفاده انحصاری علائم تجاری، اختراعات، طرحهای صنعتی، نام تجارتی، مبدأ و نشان جغرافیایی کالا و… از ابتکار و نتیجه فکر افراد در برابر اشخاص ثالث ازطریق ثبت این حقوق در محدوده جغرافیایی کشور یا کشورهای محل ثبت حمایت نموده و بدین ترتیب ضمن ایجاد انحصار بهره برداری از رقابت مکارانه در عرصه تجارت و صنعت جلوگیری و موجبات تسهیل انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی را فراهم می سازد؛ لذا ایجاد نظام مالکیت صنعتی پویا و کارآمد با سازوکار اجرایی قوی و مؤثر و بهره گیری از تسهیلات نوین ثبت (ثبت ملی و بین المللی) از دغدغه کشورها و عاملی اساسی برای نیل به توسعه و رشد در همه ابعاد آن بشمار می رود. تردیدی وجود ندارد، رسیدن به افق ۱۴۰۴ ایران اسلامی، ایرانی توسعه یافته، فعال و تأثیرگذار در اقتصاد جهانی مستلزم توجه به اهمیت حقیقت پیش گفته می باشد.

پیشینه ثبت و حمایت از مالکیت صنعتی در ایران:
اولین قانون در زمینه حمایت از مالکیت صنعتی “قانون ثبت علامات صنعتی و تجاری مصوب ۱۳۰۴ و نظامنامه آن” بود، بدنبال آن “قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات مصوب ۱۳۱۰ و آئین نامه اجرایی مربوط”به تصویب رسید و بالاخره با تصویب قوانین و مقررات اخیر که با همکاری همه دستگاههای ذیربط بالاخص مجلس محترم شورای اسلامی و قوه قضائیه به تصویب رسیده است مقررات مربوط به مالکیت صنعتی توسعه کمی و کیفی یافته و علاوه بر پیش بینی ثبت و حمایت از مقولات جدید مالکیت صنعتی استانداردهای بین المللی مربوط بالاخص معاهده تریپس نیز در آن رعایت گردیده است.

دعاوی مالکیت فکری

حل و فصل هر اختلافی از چند طریق امکانپذیر است:


مذاکره، طرح دعوی در مراجع قضایی

(ADR) یا (Alternative Dispute Resolution) به معنای روش‌هایی برای رسیدگی به اختلافات با کمک یک فرد میانجی در یک نهاد خصوصی و خارج از فرآیند دادخواهی در دادگاه

میانجیگری به معنای شیوه‌ای غیررسمی است که طی آن میانجیگر بی‌طرف براساس منافع طرفین، آنها را در رسیدن به توافق و حل اختلاف یاری می‌کند. میانجیگر نمی‌تواند تصمیم خود را به طرفین تحمیل کند.
مرکز داوری و میانجیگری سازمان جهانی مالکیت فکری، به عنوان نهادی مستقل و بیطرف در سال ۱۹۹۴ در ژنو تاسیس شد و از سال ۲۰۱۰ نیز دفتر دیگری در سنگاپور شروع به کار کرده‌است. هدف این مرکز ارائه شیوه‌های جایگزین برای حل و فصل اختلافات ناشی از منازعات بین‌المللی در حوزه مالکیت فکری به ویژه قراردادهای مرتبط با فناوری است. خدمات داوری، میانجیگری و تعیین کارشناس این مرکز به عنوان روشی سریع و کارآمد در دعاوی مالکیت فکری مورد استقبال قرارگرفته‌است.

موضوع پرونده‌های روبه افزایش مرکز داوری و میانجیگری سازمان جهانی مالکیت فکری شامل اختلافات ناشی از قرارداد (مانند قراردادهای لیسانس نرم‌افزار، قراردادهای توزیع محصولات دارویی و قراردادهای توسعه و پژوهش) و اختلافات غیرقراردادی (مانند نقض حق اختراع یا علامت تجاری) است.

تاکنون پرونده‌هایی از کشورهای اتریش، چین، آلمان، ایرلند،فرانسه، هند، مجارستان، ایتالیا، هلند، ژاپن، اسپانیا، سوئیس،انگلستان و ایالات متحده آمریکا به مرکز داوری و میانجیگری سازمان جهانی مالکیت فکری ارجاع شده‌است. مرکز به طرفین دعوا کمک می‌کند تا از میان ۱۵۰۰ داور  متخصص در حوزه مالکیت فکری و حل و فصل اختلافات بین‌المللی که از ۷۲ کشور مختلف هستند، داور مناسب انتخاب کنند و در موارد خاص، افراد واجد شرایط دیگری را برای همکاری در پرونده شناسایی و جذب می‌کند.

از میان پرونده‌هایی که به مرکز ارجاع می‌شود، ۵۳% از طریق میانجیگری، ۲۶% از طریق داوری و  ۲۱% از طریق داوری فوری حل و فصل می‌شوند. موضوعات مربوط به حق اختراع و حقوق فناوری اطلاعات هریک با ۳۹ و ۲۲% شایع‌ترین موارد ارجاع شده هستند.

فرآیند داوری عادی با ارسال درخواست طرفین به مرکز آغاز می‌شود، مرکز ظرف ۳۰ روز به این درخواست پاسخ داده و داور یا داوران را تعیین می‌کند سپس خواهان موظف است ظرف ۳۰ روز موارد ادعایی خود را بیان نموده و خوانده نیز باید طی ۳۰ روز دفاعیات خود را ارائه نماید. در ادامه در صورت لزوم، طرفین یا شهود توضیحات مکتوب بیشتری ارائه خواهند کرد و سپس استماع دعوا شروع می‌شود. معمولا داور یا داوران پس از ۹ ماه بررسی‌ها را به اتمام رسانده و ظرف ۳ماه از خاتمه اقدامات، رای نهایی را اعلام می‌کنند. داوری فوری نیز فرآیند مشابهی دارد با این تفاوت که در داوری فوری تنها یکبار تبادل لوایح صورت می‌گیرد و یک داور ظرف سه ماه بررسی‌های لازم را انجام داده و یکماه پس از آن نیز رای نهایی را صادر میکند. به طور کلی داوری به دلیل ویژگی‌هایی مانند الزام‌آور و نهایی بودن رای داور ، مقرون به صرفه بودن از نظر زمان و هزینه و قابلیت اجرا روشی پرطرفدار جهت حل و فصل اختلافات است. معاهده نیویورک درخصوص شناسایی و اجرای آراء داوری خارجی مصوب ۱۹۵۸، در حال حاضر ۱۴۹ عضو دارد و ایران نیز در سال ۲۰۰۱ به این معاهده پیوسته‌است. این بدان معناست که آراء داوری بین‌المللی در بیش از ۱۴۰ کشور مانند آراء صادره از محاکم داخلی قابل اجراست.

یکی از تسهیلاتی که مرکز برای مدیریت پرونده به طرفین دعوا ارائه می‌کند، تسهیلات الکترونیکی پرونده (WIPO Electronic Case Facility) است. این سیستم که نوعی سیستم ثبت و پیگیری الکترونیکی پرونده است، به طرفین دعوا، داوران و مرکز امکان می‌دهد تا از هر نقطه از جهان روند رسیدگی به پرونده را پیگیری کنند.

در چند سال اخیر مرکز منابع قابل توجهی را برای ایجاد یک چارچوب حقوقی به منظور ساماندهی اختلافات مربوط به اینترنت و تجارت الکترونیک، اختصاص داده‌است. هم‌چنین برای رسیدگی به اختلافات در برخی حوزه ها نظیر میراث فرهنگی و هنر، فیلم و رسانه، سازمان‌های مدیریت جمعی، استفاده غیرمجاز از نام‌های دامنه اینترنتی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و انتقال فناوری  بخش‌های ویژه در مرکز مشغول فعالیت هستند.

در حال حاضر شعبه سوم دادگاه عمومی حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران از سوی قوه قضاییه به‌عنوان مرجع تخصصی رسیدگی به دعاوی مالکیت فکری تعیین شده است.


داوری و حل اختلافات میان مالک یک علامت تجاری و مالک نام دامنه اینترنتی

یکی از موضوعاتی است که داخل در صلاحیت سازمان جهانی مالکیت فکری(وایپو) قرار گرفته است. این مهم برعهده بخشی در این سازمان به نام مرکز داوری نام های دامنه واقع شده است. مرکز داوری وایپو که در سال ۱۹۹۴ تاسیس شده مکانیزم بسیار آسان و سریعی را برای مسائل مرتبط با نام دامنه و علامت تجاری بدون نیاز به مراجعه به دادگاه و صرف هزینه های گزاف مشخص نموده. تاکنون طبق اعلام وایپو (تا ۲۰۱۴) ۲۷۰۰۰ مورد اختلاف توسط این مرکز رسیدگی و داوری شده است. ایران نیز از جمله کشورهایی است که از سال ۱۳۸۳ قوانین و مقررات مرکز داوری وایپو را برای حل اختلافات نام های دامنه پذیرفته است. در حال حاضر طرح دعوا و اختلاف به دو صورت ممکن است:

۱-طرح دعوی در مرکز داوری و حل اختلاف سازمان جهانی مالکیت فکری بر اساس سیاستنامه و مقررات حل اختلاف
درج شده در سایت www.nic.ir


۲- مراجعه به محاکم داخلی که در بسیاری اوقات موضوع به شوراهای حل اختلاف مانند مجتمع ۳۴ حوزه ۶۲۵۱ ویژه

دعاوی اینترنت، ارجاع می‌شود. مرکز ثبت دامنه احکام قطعی صادر شده از سوی هر دو نوع مرجع را اجرا خواهد کرد.

برای شروع رسیدگی به دعوای نام دامنه در وایپو، شاکی باید شکایت خود را از طریق ایمیل به مرکز داوری وایپو ارسال کند و هزینه رسیدگی را بپردازد. این شکایت و مدارک ضمیمه برای مرکز ثبت دامنه در ایران (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات ایران) و ثبت کننده دامنه نیز فرستاده می‌شود. شاکی می تواند تقاضای هیات یک نفره یا سه نفره را برای بررسی دعوا بنماید. این هیات مدارک دعوا را برای ثبت کننده ارسال کرده و ۲۰ روز مهلت برای پاسخ می‌دهد که باید به صورت الکترونیکی و در برخی موارد با پرداخت مبلغی انجام می‌شود. اگر ظرف مهلت پاسخی از جانب ثبت کننده دامنه ارائه نشود هیات رسیدگی بر اساس مدارک و توضیحات شاکی وارد رسیدگی شده و ظرف ۱۴ روز تصمیم گیری می کند و تصمیم خود را از طریق ایمیل به طرفین دعوا اعلام می‌نماید. در این صورت ایرنیک باید تصمیم میتنی بر ابقای دامنه و رد دعوا، ابطال دامنه یا انتقال آن به شاکی را اجرا کند. مگر اینکه دارنده دامنه ظرف ۱۰ روز از زمان اعلام تصمیم مرکز داوری در دادگاه‌های صالح ایران اقامه دعوا کرده و مدارک آن را به ایرنیک ارائه کند که در این صورت این مرکز اجرای تصمیم داوری را تا زمان پایان دادرسی و حل و فصل دعوا به تعویق خواهد انداخت.

 

راه حل های موجود برای ثبت کننده دامنه

1-  پاسخگویی به مرکز داوری وایپو و اثبات منافع مشروع و قانونی:

غالبا بدون پرداخت هزینه به مرکز داوری انجام می شود. ولی اگر شاکی بررسی توسط هیات یک نفره را تقاضا کرده باشد و ثبت کننده، متقاضی رسیدگی توسط هیات سه نفره باشد می بایستی طرفین مبلغی را به مرکز داوری پرداخت نمایند.

۱-۱ شرایط اثبات دعوا به نفع شاکی

الف. همانند یا مشابه بودن نام دامنه با علامت تجاری یا خدماتی.

ب.ثبت کننده دامنه حق یا منافع قانونی و مشروع در مورد نام دامنه نداشته باشد.

ج. نام دامنه با سوء نیت ثبت و استفاده شده است

۱-۲ شرایط اثبات دعوا به نفع ثبت کننده نام دامنه

الف. از نام دامنه جهت ارائه مشروع کالا یا خدمات استفاده می‌کرده یا ثابت کند که در شرف آماده شدن به جهت چنین استفاده‌ای بوده است.

ب.به عنوان یک فرد، پیشه یا شرکت از طریق نام‌ دامنه، حتی بدون ثبت علامت تجاری، شناخته شده‌ و معروف می‌باشید،

ج. نام ‌دامنه را به نحو مشروع برای مقاصد غیرانتفاعی یا عادلانه مورد استفاده قرار داده و قصد حصول منفعت تجاری از جهت گمراه کردن و هدایت مصرف‌کنندگان، یا منحرف‌کردن ایشان از علامت تجاری یا علامت خدمت مورد دعوا نداشته‌اید.


2-  عدم پاسخگویی و تمکین به تصمیم مرکز داوری.

3-  اقامه دعوا در دادگاه‌های ایران در صورت تصمیم گیری مرکز داوری بر انتقال یا ابطال نام دامنه به شاکی..

در صورت محکومیت و اقامه ی دعوا در دادگاه‌های ایران و تایید تصمیم مرکز داوری ممکن است شاکی از دادگاه محکومیت شما به پرداخت خسارات دادرسی و حق الوکاله وکیل را تقاضا کند.
براساس یافته‌های یکی از مطالعات اخیر سازمان جهانی مالکیت فکری در مورد شروط حل و فصل اختلافات مندرج در قراردادها، متداول‌ترین مکانیزم مورد استفاده جهت حل و فصل اختلافات، چه در رسیدگی‌های قضایی داخلی و همچنین در رسیدگی‌های خارجی، ارجاع امر به دادگاه‌ها و مراجع قضایی است که پس از آن ارجاع امر به داوری و میانجیگری و داوری‌های فوری و نظریه‌های کار‌شناسی به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند. از آن‌جا که طرح دعوا در مراجع قضایی مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار است، مرکز داوری و میانجیگری وایپو WIPO به عنوان مرجعی قابل اعتماد و تخصصی می‌تواند به طور چشمگیری در امر صرفه‌جویی زمان و هزینه‌ها ایفای نقش نماید.

 


 

 

صفحه1 از4

موسسه عدالت آیین فــرتاک

ما در موسسـه حقوقــی و داوری عدالت آیین فــرتاک برآنیم تا با بهره منــدی از وکیل تخصصـی در هر زمینه، همــوطنان عزیز را در کلیه
امور حقوقــی و قــراردادهای تجاری یاری رسانیــم.

سیاست حریم شخصی

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان خرمشهر، بین خیابان عربعلی و عشقیار، پلاک 87، واحد 1

تلفن: 88507816 (21)98+

تلفن: 6611227 (772)44+

واتس اپ: 09352525995

اینستاگرام: Simorghparvas

ایمیل: info [at] fartaklaw [dot] com