خط ویژه: 88507816 (21)98+

روزهای کاری از ساعت 9 الی 16

 

 

سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰
ساعت :

شنبه, 20 مهر 1398 15:18

مشاوره حقوقی بین المللی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

مشاور حقوقی در موسسه حقوقی بین المللی

مشاوره حقوقی کیست؟ چه وظایفی دارد؟ در یک موسسه حقوقی بین المللی از چه افرادی استفاده می شود؟ شاید تا به حال اسم مشاور حقوقی را زیاد شنیده باشید ولی هیج وقت از خود پرسیده اید کار او چیست؟ در دنیای امروزه با پیچیده شدن روابط سازمان ها و انسان ها، همه ما نیاز به وجود یک مشاور حقوقی را احساس می کنیم.
فرق مشاور حقوقی و وکیل در یک موسسه حقوقی بین المللی چیست؟

وکیل، یک اصطلاح کلی برای کسی است که با کمک گرفتن از ابزار قانونی و انجام اقدامات مناسب به افراد در دادگاه  کمک می کند. یک مشاور حقوقی ، شخصی است که به مسائل مختلف و متفاوتی رسیدگی کرده و به ویژه در مورد مسائل حقوقی، مشاوره می دهد. مشاور حقوقی به یک وکیل اشاره دارد که فقط برای یک کسب و کار یا سازمان واحد کار می کند.

 

وکیل امور بین‌المللی

علم حقوق ،در یکی ازتقسیم بندی های مهم ،به حقوق داخلی و حقوق بین‌الملل تقسیم می‌شود. حقوق داخلی شامل کلیه مسائل درباب قوانین مدنی و کیفری که درداخل هرکشوری، قابلیت اجرا دارند، می‌شود. مسائلی چون ،مطالبه وجه،قراردادهای تجاری وقراردادهای خرید وفروش اموال منقول وغیر منقول، روابط کارگر وکارفرما، روابط موجر ومستاجر، روابط زوجین بایکدیگر، حقوق زن قبل و بعد از ازدواج ،بعد ازطلاق ازهمسر و یافوت همسر ،حقوق زوج ، مراحل اخذ سند مالکیت ،اثبات نسب ،امور حسبی ،شامل وراثت ،وصیت نامه ،وقف اموال واموری چون قاچاق مواد مخدر ،قاچاق کالا و ارز و در مجموع مسائل مرتبط با حقوق داخل کشور ،زیرمجموعه حقوق داخلی قرارمی گیرند .

اما در حقوق بین‌الملل که به دو بخش حقوق بین‌الملل عمومی (روابط بین دو کشور) و حقوق بین‌الملل خصوصی (روابط اشخاص ،اعم از حقوقی و حقیقی ازکشورهای مختلف) تقسیم می‌شود، قوانین ومعاهده نامه ها وکنوانسیونهای بین‌المللی حاکم است .مهمترین بخش حقوق بین‌الملل که موضوع بحث ها واختلافات مابین افراد دو کشور قرار میگیرد ،بحث تعارض قوانین می باشد .

در این مقاله که توسط وکلای امور بین‌المللی در مومسسه حقوقی عدالت آیین فرتاک ،تهیه و تنظیم شده است بامفاهیمی چون ،تعارض قوانین ،راه‌های حل تعارض قوانین ،وکیل معتبر امور بین‌المللی ،موسسه حقوقی، خدمات مشاوره حقوقی بین‌المللی ،دادگاه صالح جهت حل تعارض قوانین در امور شخصی بین اتباع دو کشور و سایر مسائل حقوقی مرتبط ،آشنا خواهید شد.


وظایف مشاور حقوقی و مهارت های آن

مشاوران حقوقی در مورد وظایف قانونی مختلفی از کارکنان و شرکت های تجاری در داخل و خارج از دادگاه صحبت می کنند. یک مشاور حقوقی ، مشاوره ای در مورد مسائل حقوقی ارائه می دهد و تحقیقات قانونی را به نفع یک کارمند یا شرکت که در آن جا کار می کند، به نتیجه می رساند. برای این که با وظایف یک مشاور حقوقی بیشتر آشنا شوید برای شما  مقاله ای تهیه کردیم که در آن می توانید نسبت به وظیفه مشاور حقوقی و مهارت های مورد نیاز یک مشاور حقوقی آگاهی بیشتری کسب کنید.


مجموعه فعالیت ها و وظایف یک موسسه حقوقی بین المللی

- فعالیت ها در ارتباط با وکلای حقوق بین الملل
- ارائه مشاوره حقوقی بین المللی
- اخذ نمایندگی از شرکت خارجی
- ثبت کردن شرکت خارجی
- وکیل بین المللی در شهر تهران
- مشاوره و حقوق شرکت های داخلی و خارجی
- وکالت و مشاوره حقوقی داخلی و بین المللی
- حضور در مذاکرات تجاری بین المللی
- طرح و دفاع از انواع دعاوی کیفری و حقوقی در ایران
- ارائه مشاوره و خدمات حقوقی به ایرانیان در خارج از کشور
- تنظیم و منعقد نمودن انواع قراردادهای بین المللی (قراردادهای سرمایه گذاری، تجاری و ..)
- ارائه مشاوره حقوقی در ارتباط با حقوق قراردادهای بین المللی و داخلی (حقوق مالی و مالکیت، حقوق تجارت و ..)
- ارائه مشاوره در ارتباط با قراردادهای نرم افزاری، قراردادهای بانکی، قراردادهای مرتبط با حقوق مالکیت های فکری
و ..

 

مرجع ذیصلاح رسیدگی به دعاوی بین المللی

معاهده نامه های بین المللی، صلاحیت رسیدگی به هر دعوایی را به دادگاهی که دعوی مورد نظر در آن اقامه شده است، واگذار نموده اند. از این رو قاضی، پیش از ورود به پرونده باید نسبت به صلاحیت خود و دادگاهش نسبت به موضوع پرونده تصمیم بگیرد. در زمینه دعاوی کیفری و جنایات جنگی نیز، دیوان بین المللی کیفری مرجع رسیدگی شناخته شده است. دیوان عالی بین المللی کیفری که مرکز آن در شهر لاهه هلند می باشد، به جنایاتی نظیر نسل کشی، جرائم علیه بشریت و جنایات جنگی می پردازد. در واقع دعاوی مطرح شده در دادگاه های بین المللی قابل رسیدگی توسط قضات بین الملل و قابلیت دفاع و اقامه توسط وکیل بین المللی می باشند.


وکیل بین المللی قابل صلاحیت در دادگاه های بین المللی

در کل، هر وکیل پایه یک دادگستری دارای مجوز وکالت در هر کشوری، امکان حضور در دادگاهای بین المللی، نظیر دیوان کیفری بین المللی را دارد. در کشورهایی چون انگلیس، استرالیا، کانادا، نیوزلند و ایالات متحده، وکلای دادگستری، مهاجرت، امور مالیاتی و قراردادها و … هر یک به صورت تخصصی امکان قبول وکالت تنها در رشته تخصصی خود را دارند. در کشور ایران، تمامی وکلای دادگستری امکان قبول پرونده های وکالت در تمامی حوزه های حقوقی را دارند. البته آن دسته از وکلا که دارای مدرک حقوق بین الملل وحقوق تجارت باشند، شانس بیشتری برای اخذ پرونده های وکالت بین المللی دارند.

یکی از ویژگی های ضروری برای فعالیت در جایگاه یک مشاور حقوقی بین الملل، تسلط کامل بر حداقل دو زبان زنده دنیا می باشد. به صورتی که وی بتواند با طرف مقابل ارتباط برقرار نموده و منظور و مقهوم وی را به صورت کامل دریافت نموده و درباره منافع موکل خود به وی اطلاع رسانی نماید.  علاوه بر تسلط بر زبان، تسلط بر اصول حاکم بر روابط تجاری، امور بازرگانی، آشنایی با جامعه شناسی و روانشناسی افراد برون مرزی نیز از جمله مهارت هایی است که به موفقیت وکیل بین المللی کمک می کند. این همان چیزی است که بسیاری از وکلای بین المللی کم تجربه از آن غافل شده و موجبات شکست موکل خود را در قرارداد با شرکت های خارجی پدید می آورند. تمامی این مهارت ها در کنار دانش حقوقی کافی به موفقیت یک وکیل بین المللی کمک می کند.

 

حوزه های تخصصی وکیل بین المللی

به طور معمول، مشاور حقوقی بین الملل یا وکیل بین المللی ، وظیفه ارائه مشاوره حقوقی در زمینه قوانین شرکت ها و امور قراردادی به شرکت ها و مؤسسات را بر عهده دارد. به صورت کلی در مواردی که دو کشور می خواهند از طریق عقد قراردادهای تجاری و اقتصادی و صنعتی به گسترش روابط خود بپردازند، وکیل امور بین الملل با تکیه بر علوم حقوقی بین المللی و آگاهی از جو منطقی حاکم بر قرارداد، به دفاع از منافع موکل خویش می پردازد.


مشاور حقوقی قراردادهای بین المللی

یکی از حوزه های تخصصی وکیل بین المللی ، ارائه مشاوره حقوقی در زمینه قراردادهای بین المللی است. برای موفقیت در این امر، وی باید دارای دانش کافی در زمینه های تخصصی تجارت و بازرگانی باشد تا بتواند به بهترین نحو به مدیران تجاری و بازرگانی در زمینه عقد قراردادها کمک کند. این دانش باید به صورتی باشد که نه تنها قواعد داخلی، بلکه آیین نامه ها و قواعد خارجی بین المللی و ضوابط داخلی کشور طرف قرارداد را نیز در بر گیرد.

بر خلاف ساده انگاری بسیاری از افراد در زمینه عقد قرارداد، این مسأله یکی از اساسی ترین نقش ها را در ایجاد رابطه تجاری موفق و پایدار بازی می کند. به علاوه در هنگام انجام مذاکرات برای عقد قرارداد، وکیل بین المللی با تسلط به حوزه تخصصی خود، مانع از پایمال شدن حقوق و منافع موکل خود می شود و  از انعطاف یا سخت گیری های بیش از حد و غیر حرفه ای پرهیز می کند.


مشاور حقوقی بین المللی در امور شرکت ها

از دیگر حوزه های تخصصی وکیل بین المللی می توان به امور حقوقی شرکت ها اشاره نمود. از جمله این امور حقوقی، می توان استفاده از نیروهای انسانی یا مدیران خارجی و ثبت برند بین المللی در سایر کشورها را عنوان نمود. از همین رو مشاور حقوقی بین الملل علاوه بر آشنایی با مراحل کلی ثبت برند و ثبت شرکت، باید با قوانین شرکت ها در کشور مقصد هم آشنا بوده و علاوه بر اینکه موکل خود را از فواید و خطرات این کار آگاه می کند، وی را جهت پیمودن بهترین و سریعترین راه برای رسیدن به هدف راهنمایی نماید. با استفاده از وکیل بین المللی در این زمینه، هزینه های شرکت ها برای پیمودن مسیر توسعه و پیشرفت کسب و کارشان به طرز قابل توجهی کاهش می یابد.


در صورت نیاز به مشاوره حقوقی یا وکیل بین المللی  و کسب اطلاع از نحوه ارائه خدمات حقوقی برای ایرانیان خارج از کشور با دفتر وکالت ما تماس حاصل فرمایید.
همچنین خارجیان مقیم ایران در صورتی که مشکلی در ایران دارند می توانند از خدمات این دفتر حقوقی بهره مند شوند.

طبق ماده 656 قانون مدنی: " وکالت عقدی است که به موجب آن، یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری، نایب خود می نماید. "

تحقق وکالت منوط به قبول وکیل است.

در مورد دعاوی داخلی که امر روشن است؛ موکل می تواند با انعقاد عقد وکالت با یک وگیل پایه یک دادگستری در ایران وکیلی را نایب خود قرار داده تا از طرف او به انجام امور مرتبط با خواسته اش بپردازد. وکیل در دعاوی داخلی می بایست بر قوانین داخلی اشراف داشته و به موضوع دعوایی که در ایران مطرح است و موکل و طرف او نیز ایرانی و ساکن ایران هستند بپردازد.   اما درمورد وکالت دردعاوی بین المللی ابهاماتی وجود دارد که با تعریفی از این وکالت، می توان این امر را نیز روشن ساخت. وکیل دعاوی بین المللی در واقع وکیلی است که پروانه وکالتش را از کانون وکلای دادگستری ایران اخذ کرده و علاوه بر تخصص و اشراف بر مواد قانونی و حقوق ایران، به قوانین و مقررات کشورهای دیگر نیز آشنایی دارد به طوری که در صورت تعارض قوانین ایران و کشورهای دیگر، می تواند به حل این تعارض بپردازد.

برای شناخت بیشتر درباره وکالت در دعاوی بین المللی لازم است اصل صلاحیت شخصی و صلاحیت سرزمینی را که قانونگذار ایران آن را شناسایی کرده است مورد بررسی قرار دهیم.

طبق ماده 6 قانون مدنی: " قوانین مربوط به احوال شخصیه، از قبیل نکاح و طلاق و اهلیت اشخاص و ارث در مورد کلیه اتباع ایران ولو اینکه مقیم در خارج باشند قابل اجرا خواهد بود.

بنابر این قاعده اگر فردی ایرانی که در خارج از ایران ساکن است، دعوایی در باب نکاح و طلاقش مطرح کند، می تواند از وکلای ایرانی برای پیگری دعوای خود استفاده کند. زیرا طبق اصل شخصی بودن قوانین ایران، اگر فردی تبعه ایران باشد ولی دعوایی با موضوع احوال شخصیه در خارج از ایران مطرح کند، طبق قانون ایران باید به آن رسیدگی شود که در این موارد تبعه ایران می تواند با انعقاد قرارداد وکالت با وکلای ایران هر چه زودتر به مقصود خود برسد. زیرا در صورت تعارض قوانین ایران و کشور خارجی وکیل دادگستری با اطلاع از قوانین کشورهای دیگر، راحت تر به حل این تعارض می پردازد.

صلاحیت سرزمینی: کلیه سکنه ایران اعم از اتباع داخله و خارجه مطیع قوانین ایران خواهند بود، مگر در مواردی که قانون استثنا کرده باشد. بر اساس این اصل اتباع خارجه که در ایران ساکن هستند باید مطیع قوانین ایران باشند ( البته به جز امور مربوط به احوال شخصیه) که در اینصورت نیز وجود یک وکیل آشنا به قوانین داخلی و خارجی برای این فرد احساس می شود.

از جمله موارد دیگری که می توان از وکالت وکلای دادگستری در دعاوی بین المللی بهره مند شد زمانی است که اتباع خارجه در ایران اموال غیرمنقول تملک کنند و از آنجا که این اموال غیر منقول از هر جهت تابع قوانین ایران خواهند بود و از طرفی فردی که این اموال را تملک کرده از اتباع خارجی است با انتخاب یک وکیل که با قوانین کشوری که فرد تابع آنجاست می تواند هرچه زودتر و مطمئن تر به مقصود رسید. البته در همین مورد اگر فردی که مالک مال غیرمنقول است تبعه ایران باشد ولی خارج از کشور ایران ساکن باشد و این مال غیرمنقول در ایران واقع شده باشد، فرد مذکور می تواند با واگذاری وکالت به وکیل دادگستری از عواقب تعارض قوانین کشوری که در آنجا ساکن است و قوانین ایران که ممکن است در اثر آن به حق خود نرسد، جلوگیری به عمل آورد.

از آنجا که تعهدات ناشی از عقود تابع محل وقوع عقد است، اگر شخصی که تبعه ایران است و ساکن خارج از کشور می باشد قرادادی در ایران منعقد کند، می تواند با انتخاب وکیل دادگستری در ایران، خواستار اجرای قوانین ایران در مورد تعهدات خود شود و با انتخاب وکلای دادگستری ایران که آشنا به قوانین و مقررات ایران در باب قراردادها می باشند، هرچه سریعتر به منظور خود دست یابد.

اما در زمینه حقوق کیفری نیز موادی از قانون مجازات وجود دارد که با مطالعه آنها به نقش وکیل در دعاوی بین المللی پی میبریم.زیرا همانطور که مطرح خواهد شد در صورت وجود برخی از عوامل، قوانین کشورهای خارجی نیز در محاکمه و تعیین مجازات اشخاص مطرح می شود که با انتخاب وکیل آشنا به قوانین جزایی کشورهای دیگر می توان از تعارضات قوانین کشورهای مختلف جلوگیری کرد و مانع از ضایع شدن حقوق افراد در این زمینه شد.

از جمله این موارد عبارت است از:

-هرگاه قسمتی از جرم  یا نتیجه آن در قلمرو حاکمیت ایران واقع شود، در حکم جرم واقع شده در جمهوری اسلامی ایران است
-هر شخص ایرانی یا غیر ایرانی که در خارج از قلمرو حاکمیت ایران مرتکب یکی از جرائم زیر یا جرائم مقرر در قوانین خاص گردد، طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران محاکمه و مجازات میشود و هرگاه رسیدگی به این جرائم در خارج از ایران به صدور حکم محکومیت و اجرای آن منتهی شود، دادگاه ایران در تعیین مجازات های تعزیری، میزان محکومیت اجراء شده را محاسبه می کند:

الف) اقدام علیه نظام، امنیت داخلی یا خارجی، تمامیت ارضی یا استقلال جمهوری اسلامی ایران
ب) جعل مهر، امضاء، حکم، فرمان یا دستخط مقام معظم رهبری یا استفاده از آن
پ) جعل مهر، امضاء، حکم، فرمان یا دستخط رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه، رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس خبرگان، رئیس دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور، اعضای شورای نگهبان، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزراء یا معاونان رئیس جمهور یا استفاده از آنها
ت) جعل آراء مراجع قضایی یا اجرائیه های صادره از این مراجع یا سایر مراجع قانونی و یا استفاده از آنها
ث) جعل اسکناس رایج یا اسناد تعهدآور بانکی و همچنین جعل اسناد خزانه و اوراق مشارکت صادر شده یا تضمین شده از طرف دولت یا تهیه یا ترویج سکه قلب درمورد مسکوکات رایج داخل
در صورتی که ایرانی هستید و مشکل یا مسئله ای در ایران دارید و احتیاج به مشورت یا مشاوره حقوقی و اعطای وکالت دادگستری به دلیل دادگستری دارید ، جهت صحبت و مشورت حقوقی با وکیل، با دفتر وکالت ما تماس گرفته و یا با وکلای پایه یک دادگستری مشورت کنید.

-به جرائم مستخدمان دولت اعم از ایرانی یا غیر ایرانی که در رابطه با شغل و وظیفه خود درخارج از قلمرو حاکمیت ایران مرتکب شده اند و به جرائم ماموران سیاسی و کنسولی و دیگر وابستگان دولت ایران که از مصونیت سیاسی برخوردارند طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران رسیدگی می شود.

-هر گاه هر یک از اتباع ایران در خارج از کشور مرتکب جرمی شود، در صورتی که در ایران یافت و یا به ایران اعاده گردد، طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران محاکمه و مجازات می شود مشروط بر اینکه:

الف) رفتار ارتکابی به موجب قانون جمهوری اسلامی جرم باشد.
ب) در صورتی که جرم ارتکابی از جرائم موجب تعزیر باشد، متهم در محل وقوع جرم محاکمه و تبرئه نشده یا در صورت محکومیت، مجازات کلا یا بعضا درباره او اجرا نشده باشد.
پ) طبق قوانین ایران موجبی برای منع یا موقوفی تعقیب یا موقوفی اجرای مجازات یا سقوط آن نباشد.
-هرگاه شخص غیر ایرانی در خارج از ایران علیه شخص ایرانی یا علیه کشور ایران مرتکب جرمی به جز جرائم مذکور در بالا شود و در ایران یافت و یا به ایران اعاده گردد، طبق قوانین جزایی جمهوری اسلامی ایران به جرم او رسیدگی می شود، مشروط بر اینکه:
الف) متهم در جرائم موجب تعزیر در محل وقوع جرم، محاکمه و تبرئه نشده یا در صورت محکومیت، مجازات کلا یا بعضا درباره او اجراء نشده باشد.
ب)رفتار ارتکابی در جرائم موجب تعزیر به موجب قانون جمهوری اسلامی ایران و قانون محل وقوع جرم باشد.-مرتکب جرائمی که به موجب قانون خاص یا عهدنامه ها و مقررات بین المللی در هر کشوری یافت شود در همان کشور محاکمه می شود، اگر در ایران یافت شود طبق قوانین جزایی جمهوری اسلامی ایران محاکمه و مجازات می گردد.


سایر مطالب:

اظهار نظر و ارائه مشاوره در ارتباط با انواع قراردادها می تواند هم به صورت حضوری و هم به شکل غیر حضوری و از طریق سرويس اینترنتی توسط وکلای موسسه حقوقی بین المللی انجام شود.

مشاوره حقوقی و وکالت در حوزه های حقوق خصوصی بازرگانی بین الملل ، انعقاد قرارداد های بین المللی ، قرارداد فروش بین المللی کالا، بررسی روشهای پرداخت و تضمین پرداخت در قراردادهای بین المللی ، قراردادهای حمل و نقل ، بیمه ، ایجاد نمایندگی و شعبه در خارج از کشور، قوانین و مقررات مربوط به سرمایه گذاری در ایران و خارج از کشور به خصوص در کانادا و اروپا ، تعیین قانون حاکم بر قراردادها، بررسی صلاحیت قضایی و حل و فصل دعاوی ، جنبه های حقوق عمومی بازرگانی بین الملل، مقررات حاکم بر صادرات و واردات از عمده فعالیتهای موسسه حقوقی و داوری عدالت آیین فرتاک می باشد. این موسسه با هدف ارائه خدمات حقوقی و و کالت در دعاوی داخلی و بین المللی راه اندازی گردیده است و با همکاری وکلای با تجربه و متخصص داخلی و خارجی در رشته های مختلف حقوقی اقدام به ارائه مشاوره حقوقی و وکالت بین المللی می نماید.

خواندن 335 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 20 مهر 1398 15:18

موسسه عدالت آیین فــرتاک

ما در موسسـه حقوقــی و داوری عدالت آیین فــرتاک برآنیم تا با بهره منــدی از وکیل تخصصـی در هر زمینه، همــوطنان عزیز را در کلیه
امور حقوقــی و قــراردادهای تجاری یاری رسانیــم.

سیاست حریم شخصی

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان خرمشهر، بین خیابان عربعلی و عشقیار، پلاک 87، واحد 1

تلفن: 88507816 (21)98+

تلفن: 6611227 (772)44+

واتس اپ: 09352525995

اینستاگرام: Simorghparvas

ایمیل: info [at] fartaklaw [dot] com